Rozmiar zdjęcia 10x15 – przydatne wskazówki w kadrowaniu

Przydatne wskazówki w kadrowaniu
Przydatne wskazówki w kadrowaniu
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Paulina Gądowska

21.04.2020 12:28, aktual.: 28.04.2020 07:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wywołane fotografie to świetne pamiątki na długie lata. Pomimo wielu nowych sposobów zapisu plików, nadal warto kultywować tradycje posiadania papierowego albumu w domu. Jak przygotować standardowy rozmiar zdjęcia 10x15?

Rozmiar zdjęcia 10x15 to podstawy wymiar, który idealnie włożymy do każdego albumu fotograficznego. Jeśli jednak wykonane przez nas zdjęcia mają niestandardowy wymiar, należy je poprzycinać. Oto trzy metody kadrowania, o których wykonanie możemy poprosić pracownika laboratorium fotograficznego przed wywołaniem odbitek.

Rozmiar zdjęcia 10x15 – FIT (dopasowanie)

Kadrowanie fotografii metodą FIT jest bardzo proste. Polega na umieszczeniu zdjęcia cyfrowego w wybranym formacie. Ten zabieg sprawi, że cały obraz zmieści się w kadrze, jednocześnie pozostawiając białe paski po bokach, na których nic nie ma. Korzystając z tego sposobu najlepiej zdecydować się na pełny kadr, co pozwoli na odpowiednie wyśrodkowanie zdjęcia.

FILL – Wypełnienie kadru

Ten sposób polega na nałożeniu fotografii na wybrany format, tak że małe górne oraz dolne fragmenty zostaną przycięte. W przypadku tego kadrowania lepiej nie decydować się na dodatkową ramkę, która jeszcze bardziej zmniejszy zdjęcie, gdyż podczas jej dodawania przeważnie ucinane są jeszcze boki obrazu.

FILL - Wypełnienie kadru z pozostawieniem ramki

Na początku kadrowania tą metodą nasza fotografia jest przycinana dookoła w obwodzie o ok. 1,5mm. Po czym dodatkowo wokół całego zdjęcia pojawia się biała ramka o grubości 5mm. Ten sposób jest używany przeważnie, by dodać atrakcyjności obrazowi oraz przykuć uwagę do środkowego elementu znajdującego się na nim.

Kadrować tymi sposobami możemy również sami, korzystając z ustawień aparatu cyfrowego lub telefonu. Oto kilka innych poradników związanych z edycją zdjęć:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)