Sony a6400: matryca APS‑C, Real-time Tracking i Real-time Eye AF
Sony a6400 (ILCE-6400) zastąpi dotychczasowy model a6300. Zostało to zapowiedziane w kompletnie nowej dla Sony formie streamingu wideo. Aparat charakteryzuje się najszybszym na świecie systemem autofokusa, małą konstrukcją i wysoką jakością obrazu.
Firma Sony wprowadza na rynek nowego bezlusterkowca z matrycą APS-C. Sony a6400 (ILCE-6400), sukcesor modelu a6300, to mały, poręczny aparat, z rozbudowanymi funkcjami filmowymi i najszybszym na świecie autofokusem. Przyjrzyjmy mu się bliżej.
Sony A6400 (ILCE-6400) – najważniejsze funkcje
W środku niewielkiego korpusu, znanej linii a6000, Sony a6400 kryje matrycę APS-C CMOS Exmor o rozdzielczości 24,2 megapikseli oraz procesor BIONZ X najnowszej generacji. Jednak to, czym najbardziej chwali się producent to najszybszy na świecie układ autofokusa, który może ustawić ostrość już w czasie 0,02 sekundy.
Układ AF zawiera 425 pola detekcji fazy i kontrastu, pokrywające około 84 proc. obrazu. Nowością jest również system ”Real-time Tracking”, czyli śledzenie obiektów w czasie rzeczywistym. Współgra on z systemem ustawiania ostrości na oko, czyli ”Real-time Eye Autofocus”. To funkcja. Na którą czekało wielu fotografów od lat.
Sony a6400 (ILCE-6400) może ująć do 11 kl./s z użyciem migawki mechanicznej i włączonym trybem stałego śledzenia ostrości i ekspozycji. W trybie cichej migawki będzie to 8 kl./s, więc wciąż całkiem sporo. Obliczenia zostały dokonane przy włączonym śledzeniu ostrości i ekspozycji.
Tryb filmowi pozwoli na kręcenie filmów w rozdzielczości 4K (3840 x 2160) z odczytem wszystkich pikseli, bez ich łączenia w grupy przy zachowaniu dużej szybkości i stabilności systemu autofokusa Fast Hybrid AF. Możliwe będzie również tworzenie filmów poklatkowych przy wykorzystaniu wbudowanego interwałometru, który pozwoli zapisać do 9999 zdjęć o ekspozycji aż do 60 sekund.
Sony a6400 (ILCE-6400) to pierwszy model w ofercie Sony, który pozwoli wybrać profil obrazu HLG (Hybrid Log-Gamma) do wyświetlania realistycznych obrazów 4K HDR na telewizorach zgodnych z technologią HDR. Dostępne są również krzywe S-Log2 oraz S-Log3. Obrazy FullHD będziecie mogli zarejestrować z prędkością 120 kl./s z włączonym śledzeniem i przepływnością do 100 Mb/s.
Na tyle korpusu znajdziecie odchylany o 180 stopni, 3-calowy, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 921 tys. pikseli. Na pewno ułatwi to nagrywanie wlogów oraz robienie dobrze skomponowanych selfie. W tym celu został również opracowany tryb Touch Tracking, czyli śledzenie ostrości fragmenty wskazanego przez dotknięcie. Wizjer Sony a6400 (ILCE-6400) to wysokiej jakości wyświetlacz XGA OLED Tru-Finder.
Oprócz tego na aparacie znajdziecie 8 w pełni programowalnych przycisków, do których przypiszecie aż 89 funkcji. Dodatkowo będziecie mogli spersonalizować pokrętła i menu własne, ocenicie zdjęcia gwiazdkami, wyświetlicie pomoc do menu.
Korpus jest wykonany z mocnego stopu magnezu i jest zabezpieczony przed pyłem i wilgocią. Żywotność migawki mechanicznej to około 200 000 cykli. Oczywiście nie zabrakło możliwości podłączenia apartu do smartfona czy tabletu za pomocą aplikacji Imaging Edge Mobile.
Korpus Sony a6400 (ILCE-6400) dostępny będzie w sklepach od lutego 2019 roku. Będziecie mogli go nabyć w zestawie z obiektywem 16-50 mm lub 18-135 mm. Nie znamy jeszcze polskiej ceny.
Aktualizacje oprogramowania do Sony A9 oraz Sony A7 III i Sony A7R III
We flagowym pełnoklatkowym bezlusterkowcu dla reporterów – Sony A9 – firma wprowadzi kilka znaczących poprawek. Będą one dotyczyły autofokusa, w tym wprowadzenie trybów Real-time Tracking oraz Real-time Eye Autofocus. Spust migawki będzie można skonfigurować tak, by wciśnięty do połowy uruchamiał tryb ustawiania ostrości na oko. Przy włączonej funkcji AF-C, aparat śledzi oko cały czas.
Poprawiona zostanie również kolorystyka obrazów. Aparat zyska możliwość czulszego reagowania na zmiany oświetlenia, co pozwoli płynnie i naturalnie odwzorować przejścia tonalne. Algorytm AWB pozwoli na osiągniecie spójnej kolorystyki zdjęć seryjnych.
Wersja oprogramowania 5.0 zostanie wprowadzona około marca 2019. Na lato 2019 przypadnie premiera oprogramowania w wersji 6.0, które pozwoli m.in. na wykrywanie oczu zwierząt. Jest to ukłon firmy w stronę miłośników dzikiej przyrody.
Sony A7 III oraz Sony A7R III również otrzymają opcje Real-time Eye Autofocus z możliwością wykrywania oczu zwierząt. Pojawi się funkcja interwałometru do 9999 zdjęć (do 60 s. ekspozycji). Oprogramowanie pojawi się w okolicach kwietnia 2019.
Nowe oprogramowanie Image Edge poprawi łączność mobilną
Aplikacja Image Edge Mobile jest następcą znanej aplikacji PlayMemories Mobile. Pozwoli ona błyskawicznie przesłać obrazy na smartfona i będzie mogła to robić w tle. Aplikacja pozwoli również na przesyłanie filmów 4K oraz na zdalne sterowanie.
Pojawi się również aplikacja Transfer & Tagging add-on, która pozwoli przesyłać materiał z aparatu do urządzenia mobilnego z użyciem funkcjo transmisji FTP w tle. Będzie można też wprowadzać teksty i podpisy głosowo. Jeśli będzie dostępna łączność z internetem, umożliwi ono funkcję synchronizacji ”słownika podpisów” między urządzeniami. Obie aplikacje będą dostępne od marca 2019 roku.
Aktualizacja obejmie też programy desktopowe z pakietu Sony Imaging Edge. Jedną z nowości będzie możliwość tworzenia filmów poklatkowych. Te udoskonalenia zobaczymy jeszcze w styczniu 2019 .