Sony A77 Mark II z 79-polowym systemem AF

Sony A77 Mark II z 79‑polowym systemem AF

Sony A77 Mark II z 79-polowym systemem AF
Krzysztof Basel
01.05.2014 09:00, aktualizacja: 26.07.2022 19:58

Sony A77 II wyróżnia się przede wszystkim mocno usprawnionym, zaawansowanym systemem AF z aż 79 punktami AF, w tym 15 punktami krzyżowymi.

Z wyglądu Sony A77 II nie różni się zbytnio od poprzednika. To nadal sporych rozmiarów korpus z bagnetem typu A, półprzepuszczalnym lustrem, solidnie zarysowanym uchwytem z przodu oraz mnóstwem przycisków i pokręteł.

Obraz

Producent chwali się udoskonaleniem pokręteł sterujących oraz większymi możliwościami personalizacji przycisków: do 11 przycisków da się przypisać łącznie 51 funkcji. W menu znajduje się funkcja pozwalająca na zapis trzech zestawów ustawień, a za pomocą pokrętła na obudowie można szybko wybrać jeden z nich. Pożytecznym dodatkiem jest też blokada trybu ekspozycji w pokrętle. Większe zmiany zaszły pod obudową. Korpus jest nieznacznie cięższy od poprzednika – waży ok. 726 g (z akumulatorem i kartą pamięci Memory Stick PRO Duo), a jego rozmiary to 142,6 mm × 104,2 mm × 80,9 mm.

Obraz

Aparat wyróżnia się nowym modułem AF z najwyższą na świecie liczbą pól AF z detekcją fazy: 79 pól i 15 czujników krzyżowych. W osobnym artykule Kuba opisze, jak nowy system sprawuje się w praktyce. Już teraz jednak można stwierdzić, że w porównaniu z modelem Sony A77 zapewnia pokrycie czujnikami dwukrotnie większego fragmentu kadru, co może znacząco poprawić komfort oraz wydajność fotografowania, zwiększyć dokładność nastawiania ostrości, między innymi na obiekty z poziomymi paskami.

Obraz

Producent podaje, że poziome, centralnie umieszczone pole F2,8 gwarantuje maksymalną dokładność nastawiania ostrości przy fotografowaniu obiektywami o dużej jasności, do F2,8 włącznie, a system AF ma ustawiać ostrość także przy słabym oświetleniu, nawet przy -2 EV (ISO100). Dalej w informacji prasowej czytamy:

Sony Europe:

Za analizę obszernego zestawu danych pomiarowych z 79 pól ostrości odpowiada nowy algorytm AF, zoptymalizowany podczas intensywnych testów praktycznych. Poza danymi z czujnika AF wykorzystuje on również informacje o położeniu fotografowanych obiektów i na tej podstawie przewiduje ich ruchy. Dokładność nastawiania ostrości można zwiększyć, włączając funkcję śledzenia ostrości (Lock-on AF), która identyfikuje obiekty na podstawie ich koloru i położenia w kadrze. (...) Nowy, zaawansowany system jest mniej wrażliwy na pojawienie się w kadrze przypadkowych obiektów, na przykład balonu unoszącego się nad boiskiem. Jego działania nie zakłóca też słabe oświetlenie: ostre ujęcia ruchomych obiektów uzyskuje się nawet w księżycową noc.

Producent wyposażył korpus Sony A77 II w kilka nowych rozwiązań. Jedno z nich to rozszerzany tryb punktowy z wyborem czujnika (Expanded Flexible Spot). Ma on ułatwić utrzymanie ostrości nawet w razie jej utraty przez aktualnie wybrane pole AF: w takim przypadku aparat automatycznie uaktywnia osiem sąsiednich pól AF.

Obraz

Warto wspomnieć też o trybie śledzenia ostrości (Lock-on AF), w którym do wyboru są cztery ustawienia strefy AF: szerokie, strefowe, punktowe z wyborem czujnika oraz rozszerzane punktowe z wyborem czujnika. W tym trybie po nastawieniu ostrości na obiekt aparat automatycznie utrzymuje ją przez cały czas, gdy jest wciskany do połowy spust migawki. W takiej sytuacji powinien reagować na przemieszczenie obiektu lub zmianę kompozycji ujęcia i automatycznie wybierać optymalne pole AF. Producent zapewnia, że tryb śledzenia ostrości włącza się automatycznie także wtedy, gdy duża szybkość ruchu obiektu uniemożliwia sprawne nastawienie ostrości w rozszerzanym trybie punktowym.

Obraz

To nie koniec innowacji w Sony A77 II. Do wyboru jest 5 ustawień czasu śledzenia obiektu podczas fotografowania w trybie AF-C w zależności od tego, czy fotografujemy obiekty stateczne czy szybko zmieniające odległość od korpusu. Funkcja ta jest dostępna w ograniczonej formie przy nagrywaniu filmu Full HD. Wtedy do wyboru są trzy ustawienia czasu: długi, średni i krótki.

Sony Europe:

Funkcja [b]Eye AF[/b] w nowym modelu precyzyjnie wykrywa w kadrze oczy fotografowanej osoby i automatycznie nastawia na nie ostrość. Nowością jest możliwość ograniczenia działania systemu AF do wybranego zakresu odległości oraz pięć ustawień czasu śledzenia ostrości, pozwalających na dobór optymalnej wartości do charakteru ruchu. Na uwagę zasługuje też tryb Zrównoważony nacisk (eng. Balanced Emphasis), który zapewnia idealną równowagę między oczekiwaniem na dokładne nastawienie ostrości a szybkością wyzwolenia migawki. Użytkownik może więc wybrać ustawienie najlepiej dostosowane do warunków fotografowania i planowanego rezultatu.

Sercem Sony A77 II jest 24,3-megapikselowy sensor obrazu Exmor CMOS w formacie APS-C, który współpracuje z procesorem BIONZ X (taki sam jak w korpusach A7 i A7R). Ten wydajny duet umożliwia fotografowanie w zakresie czułości ISO 100 - 25 600, prędkości zdjęć seryjnych aż do 12 kl./s (w serii 60 zdjęć w pełnej rozdzielczości) oraz nagrywanie filmów Full HD 50p i 25p w formacie AVCHD 2.0.

Obraz

Podobnie jak w poprzednim modelu magnezowa obudowa jest zabezpieczona przed wilgocią i pyłem. Na pokładzie Sony A77 II są też moduły Wi-Fi i NFC. Mocnymi punktami korpusu mają być wizjer elektroniczny XGA OLED o trzykrotnie większym zakresie tonalnym i rozdzielczości 2 360 000 punktów oraz zapożyczony z modelu Sony A99, regulowany w 3 punktach, uchylany wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,27 mln punktów. Warto wspomnieć, że wizjer ma szerszy zakres regulacji jasności z możliwością nastawienia temperatury barwowej.

Obraz

Sony A77 II można już zamawiać na stronie sony.pl, a jego sprzedaż rozpocznie się w Europie latem 2014 r.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)