Sony A7S to genialna kamera. Widzi w ciemnościach więcej, niż człowiek

Po lewej: tak widzi ludzkie oko. Po prawej: obraz z Sony A7S przy ISO 25600.
Po lewej: tak widzi ludzkie oko. Po prawej: obraz z Sony A7S przy ISO 25600.
Źródło zdjęć: © © Philip Bloom / http://philipbloom.net
Krzysztof Basel

08.07.2014 16:47, aktual.: 26.07.2022 19:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sony A7S został stworzony z myślą nie tylko o zaawansowanych fotografach oraz także, jeśli nie przede wszystko, o profesjonalnych filmowcach. Takich, jak Philip Bloom, który obszernie testuje nowego bezlusterkowca. Rezultaty są imponujące.

Znany filmowiec i fotograf Philip Bloom od dłuższego czasu testuje aparat Sony A7S. Ostatnio autor opublikował na swoim blogu niezwykły film, w którym pokazuje możliwości nowego bezlusterkowca, jako kamery. Ogromne wrażenie robi tu nie tylko sama jakość z 12 megapikselowej matrycy Exmor CMOS, ale także porównanie nocnej sceny: jak widzi ten kadr ludzkie oko oraz Sony A7S przy ISO 25600. Widać wyraźnie, jak ogromne możliwości ma ten aparat przy wysokich czułościach. Spokojnie może wykorzystywać czułość ISO 40 000.

Sony A7S zawdzięcza tak wysoką jakość obrazu w dużej mierze pełnoklatkowej matrycy Exmor CMOS o rozdzielczości zaledwie 12 Mpix, czyli dwa, a nawet trzy razy niższej niż jego bracia A7 i A7R. A to oznacza znacznie większe niż w innych konstrukcjach wymiary poszczególnych elementów światłoczułych, a w konsekwencji większą efektywność przechwytywania światła. W połączeniu z procesorem obrazu BIONZ X ten nowy duet umożliwia zmniejszenie szumów, a co za tym idzie - daje niezwykle szeroki zakres czułości: ISO 50 – 409 600 (w trybie rozszerzonym; ISO 200 – 409 600 dla filmów).

Bezlusterkowiec umożliwia też na rejestrowanie filmów w rozdzielczości 4K z kolorem próbkowanym w standardzie 4:2:2 i ich zapis na zewnętrznym urządzeniu lub wyświetlanie na współpracującym monitorze.

Podczas nagrywania filmów w formacie 24p i 25p dane są odczytywane indywidualnie z każdego piksela pełnoklatkowej matrycy. To rozwiązanie ma gwarantować wyjątkowo wysokie oddanie szczegółów, bogatą kolorystykę i naturalny wygląd faktur. Japoński producent zapewnia też, że dzięki temu niemal całkowite został wyeliminowany efekt mory i tzw. schodków, widocznych na filmach o niższej rozdzielczości. Sony A7S oferuje zapis filmów w jakości Full HD z wykorzystaniem formatu XAVC-S zapewniającego przepływność 50 Mb/s.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)