Sony wysłało aparat w kosmos. Pozwoli internautom robić zdjęcia gwiazd
Projekt Star Sphere zainicjowany przez Sony pozwoli użytkownikom robić zdjęcia kosmosu z orbitującego satelity. Firma opisuje go jako sposób na otwarcie perspektyw kosmicznych – które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla astronautów – i udostępnienie ich każdemu na Ziemi poprzez zdalnie sterowane satelity z kamerami orbitalnymi.
01.02.2023 | aktual.: 01.02.2023 14:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sony zamierza umożliwić niemal każdemu na świecie robienie zdjęć w kosmosie. Firma twierdzi, że jej projekt Star Sphere jest wyjątkowy, ponieważ pozwala nie tylko na fotografowanie przestrzeni kosmicznej, które można oglądać w domu, ale również obsługiwać nanosatelitę.
Zdjęcia wykonane przez kosmiczny aparat mogą być następnie wykorzystane przez ich autora do dowolnych celów. Tak jakby dana osoba rzeczywiście zrobiła zdjęcie samodzielnie w przestrzeni kosmicznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sony pozwoli robić zdjęcia w kosmosie
"Możesz wykonać własną kosmiczną fotografię i film, wykorzystując ekskluzywną pracę kamery, w tym nigdy wcześniej nieosiągalne kąty widzenia" – podaje firma, odnosząc się do swojej usługi Space Photography Service. "Ponadto, możesz uzyskać poczucie zmieniających życie perspektyw kosmicznych poprzez doświadczenie łączenia się z kosmosem".
Sony współpracuje z Uniwersytetem Tokijskim i JAXA w celu opracowania i obsługi satelity Star Sphere oraz systemów naziemnych, a także komercjalizacji projektu inspiracji kosmicznej.
Nanosatelita Star Sphere
Nanosatelita Star Sphere będzie krążył wokół Ziemi i zapewni każdemu możliwość robienia zdjęć wzdłuż jego trajektorii za pomocą czegoś, co Sony opisuje jako "symulator fotografowania". Symulator obsługuje satelitę za pomocą prostych elementów sterujących, a jednocześnie zapewnia użytkownikowi podgląd na żywo tego, co widzi.
Orbitujący na wysokości od 500 do 600 km nad Ziemią nanosatelita wyposażony jest w pełnoklatkowy aparat Sony α7R IV i obiektyw 28-135 mm f/4. Użytkownicy będą mogli zdalnie sterować tym aparatem, co Sony określa jako "wysoki stopień elastyczności", w tym możliwość zmiany czułości ISO, przysłony i czasu otwarcia migawki według własnego uznania.
Sony planuje uruchomić usługę nadchodzącej wiosny. Jako pierwsi skorzystają z niej użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych i Japonii, a chętni mogą zarejestrować się na stronie Star Sphere, aby "dołączyć do załogi". Niewykluczone, że usługa będzie również dostępna dla internautów z Europy.
Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii