Sony Xperia Pro: Profesjonalny smartfon dla filmowców za horrendalną kwotę

Sony Xperia Pro: Profesjonalny smartfon dla filmowców za horrendalną kwotę27.01.2021 08:52
Sony Xperia Pro: Profesjonalny smartfon dla filmowców za horrendalną kwotę

Wraz z korpusem Sony A1, producent przedstawił swój najnowszy model smartfona. Sony Xperia Pro to urządzenie dla profesjonalistów, które umożliwi wysokiej jakości streaming czy też posłuży jako monitor do podglądu nagrywania z kamery. Problem jest jeden – cena.

Sony Xperia Pro to więcej niż smartfon

Sony Xperia Pro to flagowy smartfon, który jako pierwszy na świecie może posłużyć za monitor poglądowy 4K HDR OLED, podłączany bezpośrednio do kamery lub aparatu. Wspiera on również technologię 5G, która umożliwi strumieniowanie na żywo w wysokiej jakości. Port Micro HDMI w urządzeniu to interesująca nowość, która może przypaść do gustu profesjonalnym filmowcom. Patrząc po cenie – nie jest to smartfon dla zwykłego śmiertelnika.

Większość podzespołów Sony Xperia Pro odziedziczyła po smartfonie Sony Xperia 1 Mark II, lecz funkcje streamingowe to novum. Dotychczas nie spotkaliśmy się na rynku ze smartfonem z ekranem 4K HRD OLED, który można by było wykorzystać jako monitor do podglądu filmowania. Dzięki temu zawodowcy będą mogli zrezygnować z dodatkowych akcesoriów, co sprawia, że Sony Xperia Pro to bardzo wszechstronne urządzenie.

420597180077004616

Moduł aparatu w Xperii Pro jest identyczny jak ten, który znalazł się w Xperii 1 Mark II: 8-megapikselowy aparat do selfie; duża matryca głównego aparatu (1/1,7 cala) o rozdzielczości 12 Mpix, przysłoną f/1.7, technologią Dual Pixel i optyczną stabilizacją obrazu; teleobiektyw 12 Mpix z przysłoną f/2,4, powiększeniem 3x i OIS; aparat UWA 12 Mpix z przysłoną f/2,2 i Dual Pixel. Nie zabrakło też czujnika ToF 0,3 Mpix do wykrywania głębi obrazu i szybkiego ustawiania ostrości w trudnych warunkach oświetleniowych. Jest też technologia, którą znamy z korpusu Sony A9, jak automatyczne wykrywanie i śledzenie oczu zwierząt lub ludzi, 20 kl./s w trybie seryjnym i bardzo szybki autofokus.

Sam smartfon jest w stanie nagrywać wideo 4K HDR (24/35/30/60p) o proporcjach 21:9. Wśród formatów zapisu i obsługiwanych kodeków znajdziemy HEVC, HLG oraz 10-bitowe kodowanie w przestrzeni kolorystycznej BR.2020. Sony Xperia Pro została wyposażona w złącze mini jack 3,5 mm, do którego można podłączyć zewnętrzny mikrofon.

420597180077201224

Sony Xperia Pro: Streaming i monitoring nagrywania

Smartfon Sony Xperia Pro może zostać podłączony do aparatu lub kamery za pośrednictwem portu Micro HDMI. W tej postaci oferuje 6,5-calowy obraz 4K HDR. Dokładne ustawianie ostrości ułatwi znana metoda „uszczypnij, by powiększyć”. Urządzenie pozwoli na wyświetlanie obrazu w stosunku boków 21:9 i rozdzielczości 3840 x 1644 pikseli.

Co ciekawe – ma on ekwiwalent 10-bitowej głębi kolorów. Gamut smartfona pokrywa się z profesjonalnym monitorem Sony BVM-X300 i obsługuje DCI-P3. Kontrast został określony na 1 000 000:1. Po podłączeniu przez złącze HDMI, Somy Xperia Pro pozwala na wyświetlanie obrazu 4K/60p.

420597180077397832

Rzućmy okiem jednak na funkcje streamingowe. Sony Xperia Pro może strumieniować obraz przez YouTube (do 720p) z dowolnego aparatu lub kamery, który jest wyposażony w złącze HDMI. Streaming bezpośredni może odbywać się za pośrednictwem popularnych serwisów, jak Facebook Live, Twitch, YouTube, LinkedIn etc. Przesyłanie obrazu przez HDMI osiąga prędkość do 12 Gbps, a łączność 5G pozwala przesyłać obraz z szybkością 131 oraz 115 Mbps, co umożliwi strumieniowane w jakości 4K.

Oprócz powyższych funkcji, Sony Xperia Pro pozwoli na zrzucanie zdjęć z aparatów Sony do pamięci urządzenia przez kabel USB-C i wgrywanie ich na serwery FTP dzięki łączności 5G.

Sony Xperia Pro: Jedyny problem to cena

Czas na uronienie kilku łez. Mimo interesującej specyfikacji i szerokiego wachlarzu możliwości, cena tego smartfona nie napawa optymizmem. Sony Xperia Pro została wyceniona na 2500 dolarów, czyli około 9400 złotych! Po doliczeniu VAT-u ta kwota wzrośnie do około 11 500 złotych. Tak. 11,5 klocka za smartfona. Dużo. Za dużo.

Patrząc na specyfikacje urządzenia i jego możliwość sprawowania funkcji monitora poglądowego, wolałbym kupić osobno monitor 4K i smartfona. Patrząc na to, że najwyższa konfiguracja nowego iPhone 12 Max Pro kosztuje 7200 złotych, zostałoby jeszcze 4300 złotych na wysokiej klasy monitor poglądowy do kamery lub aparatu.

Sony Xperia Pro to moim zdaniem ciekawostka technologiczna. Producent pokazał, że można zrobić tego typu urządzenie. Tylko właściwie po co?

Więcej o specyfikacji smartfona przeczytacie na portalu Komórkomania.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)