Spektakularne halo wokół Księżyca na Podhalu. Fotograf nie mógł uwierzyć własnym oczom

Spektakularne halo wokół Księżyca na Podhalu. Fotograf nie mógł uwierzyć własnym oczom

Nocne halo księżycowe na Podhalu.
Nocne halo księżycowe na Podhalu.
Źródło zdjęć: © dziejesie.wp.pl | Patryk Sarka
Marcin Watemborski
16.12.2022 10:48

Patryk Sarka podzielił się z nami genialnym zdjęciem. Chodzi o efekt halo, lecz nie ten występujący wokół Słońca. Tu mamy do czynienia ze zjawiskiem spowodowanym odbiciem światła przez Księżyc. Według fotografa może być to pierwsze ujęcie małego halo wokół Srebrnego Globu w historii polskiej fotografii.

Niedawno pisaliśmy o widowiskowym halo w Tatrach oraz jeszcze piękniejszym w Szwajcarii. Oba te zjawiska dotyczyły Słońca, lecz przyszedł czas na Księżyc. Patryk Sarka przesłał zdjęcie do naszej redakcji za pośrednictwem serwisu dziejesie.wp.pl. Jego fotografia jest naprawdę niezwykła.

Na zdjęciu zobaczymy nocne halo księżycowe o promieniu kątowym 22 stopnie oraz krąg parheliczny, Na bokach można dostrzec księżyce pozorne, na środku słup świetlny, a na u góry łuk styczny. Fotografia powstała w nocy z 13 na 14 grudnia 2022 r. na Podhalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fotograf wyznaje, że tamta noc była wyjątkowo mroźna. Temperatura wahała się od -18 do -30 stopni Celsjusza. Patryk wraz ze swoim kolegą Marcinem wybrali się na polowanie nocnych kadrów w Tatrach. Jednak to widok z Zakopianki wprawił ich w osłupienie. Jak pisze fotograf na swoim Facebooku, zdjęcie nocnego halo księżycowego, to prawdopodobnie pierwsza taka fotografii w historii polskiej fotografii, zrealizowana w tamtym regionie.

Sam efekt halo jest zjawiskiem, które zachodzi w atmosferze. Światło odbija się i załamuje w milionach kryształków lodu zawieszonych w chmurach lub we mgle. W ten sposób powstają wielobarwne lub białe okręgi. W zależności od położenia Słońca lub Księżyca możemy zaobserwować małe halo (22 stopnie) lub duże (46 stopni).

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)