Sprawdź, czy ta osoba istnieje. Wtyczka do Chrome prawdę ci powie

Sprawdź, czy ta osoba istnieje. Wtyczka do Chrome prawdę ci powie
Marcin Watemborski

21.03.2022 11:29, aktual.: 26.07.2022 13:21

Jednym ze znaków rozpoznawczych naszych czasów są fake newsy oraz technologia deep fake. O ile człowiek może się pomylić patrząc na osobę będącą wytworem maszyny, tak algorytm już mniej. Ten ma prawie 100-procentową skuteczność!

Sztuczna inteligencja nie przestaje nas zaskakiwać. Niedawno przestrzegaliśmy was przed nowym programem służącym do generowania wizerunków ludzi, którzy nigdy nie istnieli, opartym na generatywnej sieci neuronowej GAN. Okazuje się, że odróżnienie wytworów maszyny od prawdziwych ludzi stanowi nie lada wyzwanie. Jedno oprogramowanie trzeba zatem zwalczyć innym.

Jeśli korzystacie z przeglądarki Google Chrome, mamy dla was dobre wieści. Powstała wtyczka (rodzaj dodatkowego programu), która instalowana jest w przeglądarce i pozwala na rozpracowanie tego, co jest prawdziwe, a co nie. Plug-in o nazwie Fake Profile Picture Detector stworzony przez firmę V7 Labs zapowiada się bardzo interesująco.

Fake Profile Picture Detector - V7

Wspomniane oprogramowanie wypuszczone przez firmę należącą do Alberto Rizzoliego ma skuteczność na poziomie 99,28 proc. Jego działanie jest w stanie zidentyfikować fałszywe profile stworzone na podstawie sieci neuronowej Nvidia GAN. W przyszłości poziom detekcji może być wyższy, dzięki zaimplementowaniu nowych algorytmów.

Firma Rizzoliego kieruje się dobrem obywateli. Patrząc na ostatnie kilka lat, w internecie przewija się mnóstwo fake newsów i filmów wygenerowanych w technologii deep fake, które do złudzenia przypominają prawdziwych ludzi. Ich wysyp zanotowano m.in. podczas kampanii prezydenckiej w USA, a ostatnio powodem pojawiania się jeszcze większej ilości fałszywych informacji jest wojna w Ukrainie.

Wtyczkę możecie sprawdzić na stronie Chrome Web Store.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)