Sztuczna inteligencja odtworzyła dzieło z XVII wieku. Tak mogło wyglądać w oryginale
Sztuczna inteligencja pomogła odtworzyć brakujące elementy obrazu "Straż nocna" Rembrandta z 1642 roku. Jedno z najsłynniejszych dzieł holenderskiego artysty zostało przycięte, a SI pozwoliła je dokładnie zrekonstruować.
25.06.2021 | aktual.: 26.07.2022 14:26
Dzieło Rembrandta (a dokładniej Rembrandta Harmenszoona van Rijna) znajduje się w Rijksmuseum w Amsterdamie. Ozdabia salę muzealną, która została specjalnie zaprojektowana w latach 80. XIX wieku przez Pierre’a Cuypersa. Obraz jest drugim pod względem wielkości dziełem stworzonym przez holenderskiego artystę, co sprawia, że niektórzy porównują go do dobrze wyeksponowanego ołtarza.
Oryginalnie "Straż nocna" miała wymiary około 363 cm x 437 cm, jednak w 1715 roku zdecydowano się na przycięcie dzieła, aby zmieściło się w amsterdamskim ratuszu. W ten sposób obraz przedstawiający zamożnych członków kompanii milicji stracił 60 cm z lewej strony, 22 cm z góry, 12 cm z dołu i 7 cm z prawej strony.
"Straż nocna" Rembrandta odtworzona dzięki SI
W odzyskaniu utraconych części pomogła sztuczna inteligencja. Dzięki technologii po raz pierwszy od blisko 300 lat oglądający mogą podziwiać "Straż nocną" w całej okazałości. Aby było to możliwe, Rijksmuseum skorzystało z dwóch obrazów. Pierwszym z nich był skan oryginału w wysokiej rozdzielczości, a drugim malowana kopia wykonana przed przycinaniem – autorstwa Gerrita Lundensa, którą można obejrzeć w londyńskiej Galerii Narodowej. Dzięki nim obraz został zrekonstruowany piksel po pikselu.
Netherlands: Specialists return Rembrandt's Night Watch to original size with aid of AI
- W ramach renowacji "Straży nocnej" w zeszłym roku zrobiliśmy najbardziej szczegółowe zdjęcie obrazu w historii i uzyskaliśmy wiele informacji – zaznaczył Taco Dibbits, dyrektor Rijksmuseum. Dodał: - zrobiliśmy trzy rodzaje algorytmów: jeden, aby wyodrębnić zniekształcenia perspektywy i je skorygować, drugi rozpoznaje kolorystykę oryginału i rzutuje ją na brakujące elementy, a trzeci to pociągnięcia pędzlem — technika, której używał Rembrandt. Wtedy dostajesz komputerową reprodukcję, która wygląda tak bardzo, jak to tylko możliwe, jak "Straż nocna".
Powstałe w ten sposób dzieło zostało wydrukowane i przymocowane do oryginalnego obrazu. Jak informuje serwis PetaPixel, w takiej formie "Straż nocna" Rembrandta będzie dostępna przez trzy miesiące. Dibbits tłumaczył że, odtworzona część zostanie usunięta, aby nie oszukiwać odwiedzających i nie tworzyć u nich mylnego wrażenia, że oglądają oryginał w całości.