Tajemniczy bohater ze zdjęcia. Czy można odnaleźć go po latach?

Dziecko bawiące się na barykadzie, 19 sierpnia 1991 r. Wilno. Fot. Rafał Witczak
Dziecko bawiące się na barykadzie, 19 sierpnia 1991 r. Wilno. Fot. Rafał Witczak
Krzysztof Basel

16.11.2010 14:12, aktual.: 01.08.2022 15:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy był młodym chłopakiem, zrobił zdjęcie na barykadzie w Wilnie. Teraz, po dwudziestu latach, próbuje odnaleźć bohatera tej fotografii, aby przygotować o nim fotoreportaż. Jedyny problem w tym, że nie ma pojęcia, kim jest dziecko z fotografii, gdzie mieszka ani jak się nazywa. Pomożecie je odnaleźć?

Kilka dni temu na moją skrzynkę otrzymałem wyjątkowo intrygujący e-mail. Fotograf Rafał Witczak opisał mi historię jednego z jego pierwszych zdjęć.

To były ostatnie szkolne wakacje i jedne z moich pierwszych zdjęć. Na moich oczach Związek Radziecki przestawał istnieć. Siedziałem na barykadzie, kiedy dziecko zaczęło bawić się drzewcem flagi. W momencie, gdy chłopiec się odwrócił, zrobiłem jedno zdjęcie. Nie wiem kim i skąd jest. Po latach chciałbym go odnaleźć, ale nie wiem, jak to zrobić. Proszę o radę albo pomoc.

Autor fotografii nakreślił też okoliczności powstania jego zdjęcia:

"Tak interesująca czarno-biała fotografia przedstawia dziecko bawiące się na na barykadzie postawionej na ulicy przed parlamentem litewskim w Wilnie. 19 sierpnia w Moskwie wybuchł Pucz Giennadija (Pucz moskiewski). Sytuacja w Wilnie była bardzo napięta. Mieszkańcy tego litewskiego miasta bali się, że parlament zostanie zaatakowany przez wojska rosyjskie. Niepodległość Litwy zależała od tego, jak potoczy się przewrót w Moskwie. 21 sierpnia Pucz załamał się".

Rafał poszukuje dziecka, aby po niemal dwudziestu latach opowiedzieć jego historię zdjęciami. Nie muszę chyba tłumaczyć, jak wyjątkowy fotoreportaż może w ten sposób powstać. Jedyną możliwością, aby pomóc odnaleźć dziecko, jest rozgłoszenie tej informacje w Sieci. Wyobraź sobie, że za kilka lat materiał fotografa zajmie pierwsze miejsce w jednym z prestiżowych konkursów. Pomożesz Rafałowi?

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)