Takiego parku Yosemite jeszcze nie widzieliście. Realizacja filmu zajęła 11 lat

Takiego parku Yosemite jeszcze nie widzieliście. Realizacja filmu zajęła 11 lat
Źródło zdjęć: © © Sean Geobel / YouTube
Marcin Watemborski

17.02.2022 09:30, aktual.: 17.02.2022 10:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sean Goebel jest nie tylko astronomem, ale równieżmiłośnikiem krajobrazów. Jednym z jego zachwycających dzieł jest film poklatkowy pokazujący park narodowy Yosemite oraz to, jak się zmieniał przez lata. Swój projekt rozpoczął w 2010 roku.

Park narodowy Yosemite położony w USA to przepiękne miejsce. Jednym z charakterystycznych widoków w tym miejscu jest "ognisty wodospad", który jest widoczny tylko w specyficznych warunkach. Fotografowie krajobrazowi z całego świata przyjeżdżają tam co roku, by obserwować to przepiękne zjawisko. W tym roku spektakl światła rozpoczął się 14 lutego.

Goebel wspomina, że "ogniospad" jest widoczny tylko przez kilka minut podczas zachodu słońca. Zjawisko powtarza się co roku i od lat zachwyca turystów. Ujęcie go na zdjęciach to pozycja obowiązkowa na liście każdego amerykańskiego fotografa krajobrazowego.

Yosemite Moments (Timelapse)

Sean jednak postawił sobie poprzeczkę znacznie wyżej. Odwiedza on park narodowy Yosemite od 11 lat i cyklicznie robi tam zdjęcia, które postanowił złożyć w zachwycający film poklatkowy, czyli timelapse. Takie nagrania potrafią zawierać tysiąca kadrów, ukazujących przyspieszony upływ czasu.

Przedsięwzięcie Seana Goebela wymagało odpowiednich przygotowań. Sprzęt, którego używa, jest naprawdę pokaźny. W skład zestawy wchodzą liczne lustrzanki Canona, które z czasem artysta zastąpił bezlusterkowcami Sony. Zakres ogniskowych wykorzystywanych przez niego obiektywów waha się od 12 do 400 mm. Dzięki takiemu zróżnicowaniu Sean mógł ująć przeróżne kadry – od szerokich planów nocnego nieba, bo bardzo duże zbliżenia.

Fotograf wspomina, że nagrywanie filmów poklatkowych wymaga dokładnego przygotowania – nie tylko sprawdzenia pogody (temperatury, przejrzystości powietrza, wiatru i opadów), ale dokładnego zwizualizowania kadru. Wycieczki bez konkretnego pomysłu odpadają – wszystko musi być dograne idealnie.

Efekt końcowy zapiera dech w piersi. Park narodowy Yosemite jest dla Seana ważny nie tylko ze względu na swoje piękno, ale też prywatnie. To właśnie podczas jednej z wycieczek fotograf postanowił oświadczyć się swojej żonie.

Więcej filmów znajdziecie na YouTube.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)