TikTok i Instagram przed sądem. Platformy oskarżone o budowanie uzależnienia w dzieciach
30.03.2023 11:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Stan Arkansas (USA) pozwał TikToka oraz Metę (Facebook, Instagram) o działania prowadzące do uzależnienia dzieci od korzystania z platform. Dodatkowym zarzutem były kwestią związane z prywatnością danych, lecz najważniejsze jest bezpieczeństwo najmłodszych.
Prokurator generalny stanu Arkansas Tim Griffin złożył pozew przeciwko firmie Meta, właścicielowi Facebooka oraz dwa osobne przeciwko TikTokowi (jako produktowi) oraz wydawcy aplikacji, firmie BytaDance. W dokumentach znalazły się zarzuty dotyczące złamania amerykańskiej ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Pozew przeciwko Mecie dotyka mechanizmu uzależniania dzieci od korzystania z platform jak Facebook czy Instagram. Dokument zakłada, że algorytmy są stworzone ta, by maksymalnie wykorzystywać umysły dzieci do konsumowania treści, m.in. przez nagłe skoki zainteresowania objawiające się falowymi przypływami obserwujących lub serduszkami pod zdjęciami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przypadku TikToka pierwszy pozew dotyczy sugerowania nieletnim treści dla użytkowników dorosłych. Prokurator generalny stanu Arkansas uważa, że serwowanie najmłodszym nieprzystosowanych do nich treści sprawia, że zaczynają naśladować zachowania dorosłych częściej niż bez tego, co prowadzi do uszczerbku na zdrowiu psychicznym. Drugi pozew to znana sprawa szpiegostwa i przekazywania Chinom danych użytkowników, co potwierdził ostatnio prezes TikToka podczas przesłuchania przed Kongresem Stanów Zjednoczonych.
Senator Sarah Huckabee ze stanu Arkansas powiedziała, że zakładanie przez właścicieli portali społecznościowych tego, że ich platformy nie są uzależniające i chronią prywatność to śmiech na sali. Kierowniczka ds. bezpieczeństwa danych w firmie Meta Antigone Davis zwróciła uwagę, że organizacja współpracuje z ekspertami i rodzicami, by zapewnić należytą ochronę nastolatkom.
Stan Arkansas nie jest pierwszym, który pozywa gigantów rynku mediów społecznościowych. W lutym 2023 r. stan Teksas również zaciągnął Metę do sądu, zarzucając firmie, że Facebook zbiera dane biometryczne (wizerunek) milionów mieszkańców bez ich zgody i na tej podstawie szkoli algorytmy sztucznej inteligencji. Odszkodowanie za te działania może wynieść nawet 500 miliardów dolarów.
Indiana wtóruje pozostałym stanom. Prokurator generalny zarzucił TikTokowi i jego wydawcy ByteDance wysyłanie chińskiemu rządowi informacji o nastolatkach oraz brak ochrony przed treściami dla dorosłych.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii