To nie jest sztuka abstrakcyjna. Tak wygląda centrum Drogi Mlecznej

Wygląda jak dzieło stworzone w nurcie ekspresjonizmu abstrakcyjnego, ale w rzeczywistości jest to radiowy obraz centrum Drogi Mlecznej. „Artystą” jest w tym przypadku teleskop MeerKAT. Na niesamowitym zdjęciu zarejestrowano wiele zjawisk, w tym m.in. pozostałości po wybuchu gwiazd.

To nie jest sztuka abstrakcyjna. Tak wygląda centrum Drogi Mlecznej
Źródło zdjęć: © © I. Heywood/SARAO
Adam Gaafar

03.02.2022 | aktual.: 05.02.2022 12:17

Południowoafrykańskie Obserwatorium Astronomiczne (SARAO) opublikowało pod koniec stycznia nowe zdjęcia wykonane przez swój radioteleskop MeerKAT. Jak czytamy w komunikacie prasowym, obraz przypominający abstrakcyjną mozaikę przedstawia m.in. emisje radiowe takich zjawisk jak pozostałości po supernowych (potężnych wybuchach gwiazd) czy chaotyczny obszar wokół supermasywnej czarnej dziury o masie 4 milionów mas Słońca, która znajduje się w centrum naszej galaktyki, ok. 25 tys. lat świetlnych od Ziemi.

Teleskop MeerKAT wykorzystuje do przechwytywania fal radiowych 64 anteny rozmieszczone na przestrzeni blisko 8 km. Tylko fale radiowe mogą przebić się przez warstwy kosmicznego pyłu między Ziemią a centrum naszej galaktyki, co sprawia, że MeerKAT jest jednym z najważniejszych narzędzi do badania Drogi Mlecznej. Praca stanowi podsumowanie trzech lat badań i szczegółowych analiz.

Ten jasny obiekt to Sagittarius A*, znajdujący się w sercu naszej galaktyki.  Astronomowie uważają, że jest to supermasywna czarna dziura. Jasnożółty kolor reprezentuje ogromną ilość emisji radiowych z materii, który jest zasysana przez obiekt.
Ten jasny obiekt to Sagittarius A*, znajdujący się w sercu naszej galaktyki. Astronomowie uważają, że jest to supermasywna czarna dziura. Jasnożółty kolor reprezentuje ogromną ilość emisji radiowych z materii, który jest zasysana przez obiekt.© © I. Heywood/ SARAO
W centrum obrazu znajduje się pozostałość po supernowej G359.1-0.5
W centrum obrazu znajduje się pozostałość po supernowej G359.1-0.5© © I. Heywood/ SARAO
Niemal idealnie sferyczna pozostałość po supernowej
Niemal idealnie sferyczna pozostałość po supernowej© © I. Heywood/SARAO
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)