Tokina Fírin 20 mm f/2 FE MF - manualny obiektyw z nowej serii do bezlusterkowców

Tokina Fírin 20 mm f/2 FE MF - manualny obiektyw z nowej serii do bezlusterkowców
Krzysztof Basel

13.09.2016 10:08, aktual.: 26.07.2022 18:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fírin to nowa seria obiektywów marki Tokina, które są konstrułowane z myślą o bezlusterkowcach. Pierwszym modelem jest obiektyw Tokina Fírin 20 mm f/2 FE MF przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów z serii Sony A (bagnet Sony E).

Konstrukcja optyczna obiektywu Tokina Fírin 20 mm f/2 FE MF składa się z 13 elementów ułożonych w 11 grupach. Znajdziemy tam 2 elementy asferyczne oraz 3 wykonane ze szkła o niskiej dyspersji (Super-Low Dispersion), co ma pomóc w redukcji abberacji oraz uzyskaniu wysokiej rozdzielczości i kontrastu. Przysłona składa sie z 9 listków, średnica filtra wynosi 62 mm, a pole widzenia to 92 stopnie. Obiektyw ostrzy wewnętrznie od 28 cm i waży 490 g.

Obraz

Tokina Fírin 20 mm f/2 FE MF ma możliwość kodowania i przesyłania do korpusu informacji o wartości przysłony, odległości i danych optycznych. Dzięki temu obiektyw współpracuje z funkcją MF assist, 5-osiową stabilizacją czy elektronicznym wizjerem pokazującym skalę odległości.

Obraz

Na obudowie nowego Fírina znajduje się znacznik głębi ostrości oraz dwa pierścienie - do ustawiania przysłony oraz ostrości.

Obraz

Wiemy też, że obiektyw jest wyposażony w funkcję bezstopniowej regulacji przysłony, co z pewnością spodoba się osobom wykorzystujące swoje bezlusterkowce z serii Sony A7 do filmowania. Do jego uruchamiania służy specjalny przycisk ulokowany na dole pierścienia przysłony.

Obraz

Skąd wzięła się nazwa Fírin? Pochodzi od starego irlandzkiego słow Fírinne, które tłumaczy się na "prawda". Idąc głębiej należy dokładnie rozumieć je jako "to, co jest prawdziwe" i odnosi się do bycia wiernym komuś lub czemuś.

„To stanowi obietnicę od Tokiny do fotografów, aby pomóc im uchwycić prawdę na swoich obrazach z tego rewolucyjnego nowego obiektywu.Z Fírin, fotografujący może fotografować z ufnością, wiedząc, że każde zdjęcie zrobione bezlusterkowcem będzie jego własą chwilą prawdy".

O ile wczoraj krytykowałem markę Samyang za źle rozegraną promocję nowych obiektywów z serii Premium i kiepską nazwę, o tym w tym przypadku widać, że dział marketingu firmy Tokina przemyślał sprawę. Najważniejsza jest jednak jakość nowych szkieł, a o niej przekonamy się dopiero w pierwszym kwartale 2017 roku, kiedy to Tokina Fírin 20 mm f/2 FE MF ma być dostępny w sprzedaży. Tymczasem, oficjalna premiera obiektywu odbędzie się w czasie targów Photokina w Kolonii. Niestety, nie znamy jeszcze jego ceny.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także