Tragedia zatrzymana w kadrach. Poruszające zdjęcia z 11 września

20 lat temu, 11 września 2001 r., oczy całego świata były zwrócone w kierunku Nowego Jorku. Tego dnia wszystkie stacje telewizyjne pokazywały dwie płonące wieże World Trade Center (WTC), w które uderzyły uprowadzone przez terrorystów samoloty pasażerskie. Skala tragedii oraz osobiste dramaty zostały uwiecznione na poruszających zdjęciach.

Tragedia zatrzymana w kadrach. Poruszające zdjęcia z 11 września
Źródło zdjęć: © © Stan Honda / AFP via East News
Adam Gaafar

10.09.2021 | aktual.: 11.09.2021 13:06

Seria zamachów na WTC i Pentagon była największych atakiem terrorystycznym w historii. Zginęły w nim 2983 osoby. 11 września 2001 r. terroryści z Al-Kaidy porwali cztery samoloty należące do amerykańskich linii lotniczych. Jedna z maszyn nie dotarła do celu wyznaczonego przez zamachowców – pasażerowie podjęli próbę obezwładnienia porywaczy, wskutek czego samolot rozbił się w Pensylwanii.

The Dust Lady

11 września 2001 r. wypadał we wtorek. 28-letnia Marcy Borders, jak każdego ranka, udała się na 81. piętro północnej wieży WTC, gdzie od miesiąca pracowała jako kasjerka w Bank of America. 13 minut przed godziną 9.00, kilka kondygnacji nad głową kobiety, w budynek uderzył jeden z samolotów uprowadzonych przez terrorystów.

Stałam przy kopiarce, gdy "to" się stało – wspomni potem Borders w rozmowie z dziennikarzem Times of London. Gdy doszło do zamachu, zaczęła intuicyjnie biec w stronę parteru. Stan Honda, amerykański fotoreporter pracujący dla Agence France Presse (AFP), natknął się na Borders, gdy stała w holu. Była cała pokryta pyłem pochodzącym z zawalonego budynku. Tak powstało słynne zdjęcie The Dust Lady, które stało się potem jednym z ikonicznych obrazów tragedii z 11 września.

Obraz
© © Stan Honda / AFP via East News

Zamach odcisnął głębokie piętno na zawodowym i prywatnym życiu kobiety. Borders popadła w depresję, która doprowadziła ją do rozstania z partnerem, utraty opieki nad dziećmi oraz uzależnienia od alkoholu i narkotyków. W późniejszym czasie przyzna, że z traumy wyleczyła ją dopiero informacja o śmierci Osamy bin Ladena. Wcześniej – jak twierdziła – towarzyszyły jej szalone myśli, że bin Laden po nią przyjdzie.

W sierpniu 2014 r. zdiagnozowano u niej nowotwór. Uważała, że chorobę spowodował toksyczny pył, na który była narażona po zawaleniu się wieży WTC. Zmarła 24 sierpnia 2014 r.

Spadający ludzie

Symbolem dramatu i ludzkiej bezsilności stały się zdjęcia przedstawiające osoby spadające z płonącej wieży WTC. Ustalono, że tego dnia ok. 200 ludzi wypadło z budynku lub zdecydowało się w akcie desperacji na samobójczy skok.

Obraz
© © Jose Jimenez / Primera Hora / Getty Images
Obraz
© © Richard Drew / AFP
Obraz
© © Richard Drew / AFP

Jeden z najbardziej wymownych obrazów został wykonany ok. godz. 9.41 lokalnego czasu przez fotografa AFP, Richarda Drewa. Zdjęcie znane jako The Falling Man (ang. Spadający człowiek) przedstawia niezidentyfikowaną do dziś osobę spadającą głową w dół (nieoficjalnie ustalono, że był to Jonathan Briley, pracownik restauracji). Tego dnia Drew wykonał także inne fotografie ludzi spadających z wieży WTC.

Akcje ratunkowe

Wśród osób, które zginęły podczas zamachów, znalazło się ponad 400 funkcjonariuszy służb ratowniczych, którzy odpowiedzieli na wezwania pomocy. W większości byli to pracownicy straży pożarnej, ale także ratownicy medyczni i policjanci.

11 września Mario Tama, fotoreporter Getty Images, wykonał ikoniczne zdjęcie modlącego się strażaka Gerarda McGibbona z Brooklynu.

Obraz
© © Mario Tama / Getty Images

Tego dnia wykonano też wiele zdjęć strażaków poszukujących wśród gruzów ludzi, którzy przeżyli zamachy na WTC.

Obraz
© © Ron Agam / Getty Images
Obraz
© © Porter Gifford / Corbis via Getty Images

Ranny fotoreporter

Okolice WTC pozostawały niebezpieczne jeszcze przez pewien czas po ataku. Przekonali się o tym nie tylko ratownicy, ale także David Handschuh, fotoreporter New York Daily News, który został ranny podczas dokumentowania miejsca zamachu. Noga mężczyzny została zmiażdżona przez gruzy spadające z pięter południowej wieży. Na poniższych zdjęciach widać Handschuha leżącego na podłodze w oczekiwaniu na pomoc oraz służby ratunkowe, które wynoszą fotoreportera z budynku.

Obraz
© © Todd Maisel / NY Daily News via Getty Imges
Obraz
© © Todd Maisel / NY Daily News via Getty Imges
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)