Truepic Lens zapewni prawdziwość zdjęć. Dodaje do nich certyfikat autentyczności

Od jakiegoś czasu w internecie głośno jest na temat fake newsów i ogólnej prawdziwości zdjęć. Powstało nawet specjalne stowarzyszenie, które ma zajmować się ich certyfikowaniem. Z pomocą przychodzi również firma Truepic Lens, dzięki której już nikt nie zarzuci nam zakłamywania rzeczywistości.

Truepic Lens zapewni prawdziwość zdjęć. Dodaje do nich certyfikat autentyczności
Marcin Watemborski

05.05.2022 | aktual.: 08.05.2022 20:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Truepic Lens to firma zajmująca się certyfikowaniem autentyczności fotografii i filmów za pośrednictwem aplikacji mobilnej i pozwala na weryfikację prawdziwości w czasie rzeczywistym. Już na wstępie brzmi to bardzo poważnie i takie jest. Smartfony i fotografia mobilna odgrywają współcześnie niesamowicie istotną rolę w informowaniu o wydarzeniach na świecie za pomocą mediów społecznościowych.

Jakiś czas temu pisaliśmy o CAI, czyli Content Authenticity Initiative, stowarzyszeniu walczącym o prawdziwość danych. Należą do niego m.in. Sony, Adobe oraz Twitter. Wspólnie opracowują one standard prawdziwości materiałów C2PA, który może stać się standardem w social mediach.

Wracając do Truepic Lens, ich misja polega na daniu użytkownikom internetu i innych mediów gwarancji zaufania, że to, co widzą, jest prawdziwe. Patrząc na współczesny zalew fake newsów i technologii deep fake, czasem ekstremalnie trudno jest odróżnić to, co realne, od wytworów sztucznej inteligencji. Wystarczy rzucić okiem na twarze ludzi, które zostały stworzone przez generatywne sieci neuronowe GAN.

Po to, by przyznać zdjęciu lub filmowi certyfikat prawdziwości, Truepic Lens bierze pod uwagę wiele czynników – miejsce zrobienia zdjęcia, datę, godzinę, a nawet poszczególne piksele w materiale. Na ich podstawie powstaje kryptograficzny podpis zdjęcia, którego nie da się wymazać ani podważyć.

Truepic Lens jest skryptem, który może zostać zaimplementowany do dowolnej aplikacji fotograficznej i dodać certyfikat. Ten zaś jest odczytywany automatycznie. Eksperci wierzą, że w przyszłości w mediach społecznościowych będą wyświetlały się informacje na temat prawdziwości materiału. To jest szczególnie przydatne podczas wszelkich konfliktów zbrojnych, kryzysów społecznych etc., gdzie przekazywanie rzetelnych informacji jest niezwykle ważne. W ten sposób będzie można uniknąć manipulacji faktami.

Firma pod przewodnictwem Jeffreya McGregora została nagrodzona przez Fast Company’s World Changing Ideas w kategorii na najlepsze oprogramowanie. Jej aplikacja może zmienić świat na lepszy.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Komentarze (1)