Trytytki rozwiążą każdy problem, nawet na Marsie. Zdjęcie NASA to nie fotomontaż

Zdjęcie NASA, na którym widać trytytki zabezpieczające kable łazika marsjańskiego, wywołało niemałe zamieszanie w sieci. Wiele osób twierdziło nawet, że to fotomontaż. Jak się jednak okazuje, zdjęcie jest prawdziwe, a NASA czasami stawia na bardzo proste rozwiązania.

W łaziku Curiosity wykorzystano proste rozwiązania.
W łaziku Curiosity wykorzystano proste rozwiązania.
Źródło zdjęć: © Mars Mission Images/NASA
Karolina Modzelewska

Jak donosi portal ScienceAlert, NASA używa trytytek, czyli opasek zaciskowych, które są podobne do tych dostępnych w większości sklepów z narzędziami. Trytytki wykorzystywane w kosmosie są jednak wykonane z odmiennych materiałów, bo w innym przypadku nie wytrzymałyby ekstremalnych warunków, które tam panują.

Trytytki używane przez inżynierów NASA są wykonane z żywic Tefzel ETFE (etylenowo-tetrafluoroetylenowych). Dzięki temu doskonale radzą sobie z wysokimi i niskimi temperaturami czy długotrwałym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Służą głównie do zabezpieczania luźnych kabli, rur, a nawet niektórych sprzętów w łazikach.

Zdjęcie opublikowane przez NASA przedstawia trytytki użyte do zabezpieczenia kabli łazika Curiosity, który wylądował na Marsie 6 sierpnia 2012 roku. Widać, że pomimo upływu czasu wciąż są w bardzo dobrym stanie. Wydaje się, że znacznie lepszym niż aluminiowe koła Curiosity.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy fotografia przedstawiająca użycie trytytek w kosmosie wzbudziła tak duże zainteresowanie. Podobna sytuacja miała miejsce w lutym br. po lądowaniu łazika Perseverance na Czerwonej Planecie. Wówczas sieć również zalała fala komentarzy na temat tego rozwiązania i jego autentyczności.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)