Ujął aktywność na Słońcu ze swojego podwórka. Jak to w ogóle możliwe?

Ujął aktywność na Słońcu ze swojego podwórka. Jak to w ogóle możliwe?
Źródło zdjęć: © © Andrew McCarthy / [Instagram](https://www.instagram.com/cosmic_background/)
Marcin Watemborski

17.05.2021 09:50, aktual.: 17.05.2021 11:50

Andrew McCarthy to mistrz niekwestionowany astrofotografii. Widzieliśmy już genialne zdjęcia Księżyca jego autorstwa, a teraz czas na Słońce. Wyobrażacie sobie, że te genialne kadry fotograf robi po prostu wychodząc na swoje podwórko? To niesamowite!

Andrew McCarthy prowadzi swoje media społecznościowe pod pseudonimem "cosmic_background". Na jego Instagramie zobaczymy niesamowite filmy poklatkowe oraz zdjęcia kosmosu. Ten artysta upodobał sobie astrofotgorafię i widać, że zna się na tym, co robi.

Artysta i naukowiec w jednym opublikował zapętlony timelapse, który pokazuje aktywność na Słońcu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby działał z obserwatorium, ale nie – to by było zbyt proste. Andrew fotografuje ze swojego podwórka, na którym rozkłada specjalistyczny teleskop podłączony do komputera.

Zarejestrowanie powyższego filmiku poklatkowego pokazującego aktywny region Słońca, zajęło artyście ponad 6 godzin obserwacji i fotografowania. Wyznaje on, że a potrzeby realizacji tej kilkusekundowej animacji, wykonał ponad 400 000 klatek. To się nazywa pasja!

Po to, by zarejestrować zmiany występujące na Słońcu, Andrew wykorzystał specjalnie zmodyfikowany teleskop, który uwrażliwiony jest na linię spektralną H-alfa, czyli pierwszą linię serii Balmera wodoru o długości fali 656,28 nm. W ten sposób naukowiec mógł dostrzec przefiltrowane światło emitowane przez gwiazdę.

Po to, by wyciągnąć z plików 1 gotowy obraz, fotograf musiał zarejestrować dosłownie tysiące 16-bitowych plików RAW w przeciągu 1-2 minut. Po przepuszczeniu danych przez odpowiednie oprogramowanie, otrzymywał w wyniku 1 klatkę, która była bardzo bogata w szczegóły.

Więcej zdjęć i filmów znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)