Unikalne zdjęcia NASA. Pokazują "rzeki złota" Amazonii

Niezwykłe zdjęcia opublikowane przez NASA ujawniają zakres wydobycia złota w amazońskim lesie deszczowym w Peru. Wydobywanie złota w większości przypadków uważane jest za nielegalne działanie, które przyczynia się do degradacji środowiska.

Zdjęcie pokazuje skalę zniszczeń spowodowanych wydobyciem złota.
Zdjęcie pokazuje skalę zniszczeń spowodowanych wydobyciem złota.
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska

NASA twierdzi, że widoczne na zdjęciach "rzeki złota" są w rzeczywistości dołami wykopanymi przez nielicencjonowanych górników. Zazwyczaj trudno je dostrzec, jednak tym razem odbijające się światło słoneczne sprawiło, że można było je bardzo dokładnie obejrzeć. Doły, w których górnicy szukają złota, są widoczne jako setki basenów wypełnionych wodą, otoczonych błotem, z których usunięto roślinność.

Zdjęcia z kosmosu pokazują "rzeki złota"

Niezwykłe zdjęcia zostały wykonane przez jednego z astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w grudniu 2020 roku. Fotografie są kolejnym dowodem ogromnej skali zniszczeń spowodowanych wydobyciem złota w regionie Madre de Dios w południowo-wschodnim Peru.

Nielegalne wydobycie złota niszczy środowisko

Peru jest jednym z głównych eksporterów złota, a Madre de Dios zagłębiem wielkiego, nieuregulowanego przemysłu, w którym tysiące nielegalnie zatrudnianych górników próbuje zarobić na życie. Brak regulacji sprawia, że obszar będący ośrodkiem bioróżnorodności kurczy się i ulega degradacji z powodu ekstensywnego wylesiania i niszczenia ważnych siedlisk.

Obraz
© NASA

Wydobycie zatruwa również lokalne społeczności, ponieważ do pozyskiwania cennego surowca wykorzystuje się tony rtęci, a naukowcy twierdzą, że znaczna jej ilość jest uwalniana do rzek i atmosfery.

Badanie przeprowadzone przez Monitoring of the Andean Amazon Project w styczniu 2019 roku wykazało, że wylesienie w wyniku wydobycia złota zniszczyło szacunkowo około 22930 akrów peruwiańskiej Amazonii w 2018 roku.

W innej części Peru, La Pampa, ogromna gorączka złota, która trwała blisko dekadę, została ostatecznie zatrzymana przez rząd w 2019 r., kiedy z regionu wydalono około 5000 górników.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)