W końcu wiemy, co kombinuje Canon. Ten obiektyw ma konkretne przeznaczenie

W końcu wiemy, co kombinuje Canon. Ten obiektyw ma konkretne przeznaczenie

W końcu wiemy, co kombinuje Canon. Ten obiektyw ma konkretne przeznaczenie
Marcin Watemborski
05.01.2022 10:19, aktualizacja: 08.01.2022 11:07

Jakiś czas temu, Canon pokazał pierwszy podwójny obiektyw. Canon RF 5.2 mm f/2.8 Dual Fisheye nie tylko wygląda wyjątkowo, ale ma też specjalne zastosowanie. Producent właśnie pokazał możliwości szkła. Dzięki niemu będzie można poczuć się jak w "Matrixie".

Podczas trwających targów elektroniki użytkowej CES 2022 w Las Vegas (USA), wielu producentów pokazuje swoje najnowsze rozwiązania oraz chwali się planami na przyszłość. Wśród nich jest Canon oraz ich nowe rozwiązanie, które tłumaczy powstanie obiektywu Canon RF 5.2 mm f/2.8 Dual Fisheye.

Wpierw warto przyjrzeć się samemu produktowi. Canon RF 5.2 mm f/2.8 Dual Fisheye to obiektyw stereoskopowy typu rybie oko. Pozwala on na uzyskanie dwóch obrazów na jednym zdjęciu. Takie zastosowanie pozwala na wyświetlenie po jednym obrazie dla każdego z oczu odbiorcy z niewielkim przesunięciem perspektywy w każdym z nich, przez co osiąga się efekt trójwymiarowości widzenia. W dużym uproszczeniu – na tym polega głębia sceny (nie mylić z głębią ostrości).

Biorąc pod uwagę to, że wspomniany obiektyw jest przeznaczony do bezlusterkowców, od razu na myśl przychodzi kwestia filmowania. I faktycznie, Canon RF 5.2 mm f/2.8 Dual Fisheye został opracowany również w tym celu, co zaprezentował producent podczas targów w mieście rozpusty.

Matrix nadchodzi wielkimi krokami

Najnowszy pomysł Canona znacznie ułatwia tworzenie nagrań prezentowanych w wirtualnej rzeczywistości zwłaszcza w połączeniu z bezlusterkowcem Canon EOS R5, będącym w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości 8K. I właśnie tu zaczyna się cała zabawa.

Canon pokazał najnowszy projekt, którym jest społecznościowa platforma oparta na doświadczeniach VR o nazwie kokomo. Będzie można z niej korzystać przy użyciu gogli VR oraz kompatybilnych smartfonów. Producent również pokazał pierwsze nagranie, które trafi do zasobów kokomo – jest to po prostu taniec. W zamieszczonym na YouTube wideo nie można wiele zrobić – można się jedynie trochę rozejrzeć po samym miejscu, ale bez nawiązywania interakcji.

RF5.2mm F2.8 L DUAL FISHEYE 撮影サンプル動画 【キヤノン公式】

Czas na tę spektakularną część. Dzięki kokomo w przyszłości będzie można nawiązywać interakcje w świecie wirtualnym w czasie rzeczywistym. Canon nie zdradza, na czym będzie to dokładnie polegało. Nie wiadomo, czy chodzi jedynie o VR-owe wideokonferencje, czy może o coś więcej. Sam początek jednak brzmi jeszcze lepiej niż korzystanie z graficznych awatarów jak w przypadku Metaverse (wirtualnego świata opracowanego przez Meta, czyli byłego Facebooka).

Raczkujący projekt zapowiada się bardzo interesująco i może być wstępem do bardzo realnej wirtualnej rzeczywistości. Miłośnicy fantastyki opartej na wizjach przyszłości z pewnością wysnują fantazje na temat symulacji prawdziwego świata – takiego, jaki był przedstawiony w serii filmów "Matrix". Czas pokaże, co przyniesie rozwój tej technologii.

  • Slider item
[1/1]

[h4]Wybierz najlepszą technologię roku i wygraj 5 tys. złotych!Wejdź na [url=https://imperatory.wp.pl/strona-glowna]imperatory.wp.pl[/url] i zagłosuj.[/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)