Widok, który wywołuje dyskomfort. Przygotuj się na poznanie "submechanofobii"
Uwielbiamy zbiory dziwnych i niepokojących zdjęć. Przeglądając je, próbujemy zrozumieć, dlaczego ktoś je w ogóle zrobił, ale również zastanawiamy się, jakie wywołują emocje u innych. Niedawno spotkaliśmy się z bardzo osobliwą kolekcją fotografii. Dotyczy ona pewnego lęku, więc bądźcie ostrożni podczas przeglądania zdjęć.
03.08.2023 | aktual.: 03.08.2023 21:24
Reddit nas nie zawodzi. Co chwilę trafiamy tam na kolejne przedziwne fotografie. Tym razem jednak nie będziemy pokazywać wam "przeklętych obrazków" ani nietypowej perspektywy na znane rzeczy, a skoncentrujemy się na specyficznej fobii. Niestety nie odnaleźliśmy jej polskiej nazwy, lecz po angielsku brzmi ona "submechanophobia".
"Submechanofobia" według anglojęzycznych źródeł jest lękiem przed zanurzonymi w wodzie lub zatopionymi obiektami, które stworzył człowiek. Dotyczy to m.in. wraków statków lub elementów jak kolejki górskie w parkach rozrywki, jeżdżące pod wodą. Co ciekawe, mogą być to również tak prozaiczne przedmioty jak boje czy wszelkie inne powszechne sprzęty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W przypadku innych związanych z wodą lęków, jak ichtiofobia (strach przed rybami), hydrofobia (strach przed wodą), a zwłaszcza talassofobia (strach przed głęboką wodą), mają one podłoże, które można zrozumieć z przyczyn racjonalnych – w końcu w wodzie można się utopić, zaś ryby mogą być niebezpieczne, zwłaszcza te pokroju rekinów. Submechanofobia dotyczy raczej obiektów pozornie nieszkodliwych, które raczej same z siebie nie wyrządzą człowiekowi krzywdy.
Według naukowców submechanofobia bierze się z traumatycznych doświadczeń, o których wspomnienia osoba dotknięta tym lękiem łączy bezpośrednio z zanurzonymi w wodzie przedmiotami lub pojazdami. Niektórzy uważają, że może być to strach przed nieznanym, związany z niepewnością i potencjalnym zagrożeniem.
Podczas ataku tego lęku chory może widzieć w wodzie obiekty inne niż te prawdziwe ze względu na zniekształcenia, co jeszcze potęguje negatywne doznania. Objawy napadu lękowego są takie same, jak w przypadku innych fobii: niepokój, napięcie całego ciała, bóle mięśniowe, problemy z oddychaniem, podniesione ciśnienie krwi, potliwość, nudności, zawroty głowy, uczucie drętwienia czy niemożność koncentracji. Istotnym czynnikiem tutaj są "triggery", czyli mechanizmy zapłonowe lęku.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii