World Press Photo 2022. Tymi aparatami zrobiono nagrodzone zdjęcia

World Press Photo 2022. Tymi aparatami zrobiono nagrodzone zdjęcia

World Press Photo 2022. Tymi aparatami zrobiono nagrodzone zdjęcia
Marcin Watemborski
22.04.2022 08:06, aktualizacja: 26.07.2022 13:41

Co roku po rozdaniu nagród w najważniejszym konkursie fotograficznym na świecie World Press Photo publikowany jest przegląd sprzętu, którym wykonano wyróżnione zdjęcia. Czy lustrzanki dalej są na topie wśród fotoreporterów?

World Press Photo to najważniejszy konkurs fotograficzny na świecie. To właśnie do niego zgłaszają swoje materiały fotoreporterzy, pokazując istotne aspekty dziennikarstwa wizualnego. Tegoroczna edycja była inna niż pozostałe, ponieważ wprowadzono nową formę, w której najpierw poznaliśmy zwycięzców regionalnych, a później światowych.

Każdego roku hiszpańska strona Photolari przegląda pliki EXIF zwycięskich zdjęć i buduje zestawienie sprzętu fotograficznego, którym wykonano najważniejsze kadry minionego roku. Zobaczymy tu podział nie tylko na marki, ale również konkretne aparaty i systemy.

Obraz
© © Photolari

Zgodnie z wykresem dotyczącym firm fotograficznych, na pierwszym miejscu znalazły się aparaty Canona. Dalej uplasował się Nikon, na trzecim miejscu Sony, dalej było Fujifilm, Leica oraz inne marki. Wygląda na to, że "czerwoni" wciąż dominują na rynku dokumentalistyki, fotografii wojennej i prasowej.

Co do systemów, wciąż prym wiodą lustrzanki cyfrowe – aż 13 z 22 zwycięskich fotografii wykonano właśnie takimi aparatami. Dalej znalazły się bezlusterkowce (8 zdjęć). Tylko jedno zdjęcie wykonano aparatem dalmierzowym (Leica M10).

Obraz
© © Photolari

Niestety tegoroczne zestawienie nie pokazuje dokładnego podziału na konkretne modele aparatów, gdyż samych danych również było mniej. Nowa forma konkursu sprawiła, że w końcowej selekcji zobaczyliśmy tak naprawdę mniej zdjęć. Nie było podziału na klasyczne kategorie, jak w poprzednich latach, więc jeśli zastanawiacie się, jaki jest ulubiony aparat fotografów sportowych lub portretowych, niestety się tego nie dowiecie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Photolari.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)