Wystawy fotograficzne – gdzie się wybrać w maju?

Wystawy fotograficzne – gdzie się wybrać w maju?

Fot. KB
Fot. KB
Jacek Siwko
09.05.2011 08:48, aktualizacja: 01.08.2022 14:41

Maj w Polsce kojarzy się z fotografią. W tym miesiącu aż trudno się zdecydować, na które wystawy się wybrać. Na miłośników dobrych zdjęć czekają: Miesiąc Fotografii w Krakowie, łódzki Fotofestiwal, World Press Photo w Poznaniu czy wystawa z okazji dwudziestolecia Twórczej Fotografii Śląskiego Uniwersytetu w Opawie.

Jodi Bieber, Południowa Afryka,  Institute for Artistic Management/Goodman Gallery, dla magazynu Time  (Zdjęcie roku 2010)
Jodi Bieber, Południowa Afryka, Institute for Artistic Management/Goodman Gallery, dla magazynu Time (Zdjęcie roku 2010)

Wystawa najlepszych zdjęć prasowych z 2010 roku tradycyjnie zaczyna swoją podróż po kraju od poznańskiego centrum Kultury Zamek. Co roku cieszy się dużą popularnością, choć na pewno nie należy do najprzyjemniejszych w odbiorze.

Fotografią roku 2010 został wstrząsający portret 18-letniej Bibi Aishy, Afganki, ukaranej przez męża obcięciem nosa i uszu. Wykonała ją Jodi Biber z RPA dla „Time’a” (nagrodzone zdjęcie znalazło się na okładce magazynu 1.08.2010 roku)

World Press Photo to nie tylko fotograficzna podróż po całym świecie, ale również elementarz najważniejszych wydarzeń poprzedniego roku, zatem jest to wystawa, którą trzeba zobaczyć.

CK Zamek, Poznań

Wystawa czynna: 28.04. - 20.05 2011 r.

Trudno uwierzyć, ale jest to już 10. edycja łódzkiego Fotofestiwalu. W tym roku zapowiada się szczególnie ciekawie.

Po raz pierwszy od 5 lat festiwal odbędzie się poza kompleksem Łódź Art Center, który był głównym centrum festiwalowym. Z powodu rewitalizacji kompleksu (zakończy się w 2014 roku) festiwal przeniesiono w tym roku do dziewiętnastowiecznej willi łódzkiego fabrykanta Ludwika Grohmana i znajdującego się obok niej parku. Jak zapewniają organizatorzy, jest to odpowiednie miejsce do stworzenia otwartej przestrzeni dla rozmów o fotografii, spotkań i prezentacji wystaw.

OUT OF LIFE / OUT OF MIND / OUT OF SPACE - Fotofestiwal 2011

Wystawy czynne: 05.05 - 15.05.2011 r.

fot. Jaroslav Kocian, z cyklu "Portret rodzinny" - ojciec Stanislav, urodzony w 1953, 2009
fot. Jaroslav Kocian, z cyklu "Portret rodzinny" - ojciec Stanislav, urodzony w 1953, 2009

Czeski ITF to jeden z najważniejszych ośrodków fotografii dokumentalnej w naszej części Europy. Kształcą się w nim najzdolniejsi fotografowie między innymi z Czech, Słowacji, Polski oraz wielu innych krajów. ITF skończył właśnie 20 lat i jest to doskonała okazja, by przyjrzeć się twórczości fotografów związanych z tą znakomitą szkołą.

Pokazywane fotografie reprezentują różne sposoby pojmowania wartości artystycznych we współczesnej fotografii, wieloaspektowość warsztatową, treściową i tematyczną, poszerzają dyskurs nad jej istotą w kontekście sztuki.

Wernisaż: 10.05.2011 r. godz. 19:00.

Wystawa czynna: 11.05 - 24.05.2011 r.

Bochenska Gallery

Centrum Kulturalne Koneser

ul. Ząbkowska 27/31

Warszawa

fot. Adam Broomberg & Oliver Chanarin / www.choppedliver.info
fot. Adam Broomberg & Oliver Chanarin / www.choppedliver.info

Jest to niewątpliwie jedna z ciekawszych propozycji w tym miesiącu. Ciężko konkurować z tak wielkim wydarzeniem jak MFK, które już na dobre rozgościło się w kulturalnym kalendarzu Krakowa. Do miasta ściągają fani fotografii z całego kraju.

Główny program Miesiąca Fotografii 2011 nosi tytuł "Alias". Inspiracją stał się pewien rodzaj pseudonimu literackiego, heteronim. Oznacza stworzoną przez autora fikcyjną postać, jego alter ego, obdarzone osobną biografią, wyglądem, tożsamością, stylem czy poglądami, które wcale nie muszą pokrywać się z poglądami rzeczywistego twórcy.

Po raz pierwszy do pracy nad Programem Głównym Festiwalu zaproszono kuratorów zewnętrznych: będzie to artystyczny duet z Wielkiej Brytanii, który tworzą Adam Broomberg i Oliver Chanarin. Więcej informacji dotyczących festiwalu znajdziecie na stronach MFK.

Miesiąc Fotografii w Krakowie

Wystawa czynna: 13.05 - 12.06.2011 r.

Kobiety - Annie Leibovitz

fot. Annie Leibovitz
fot. Annie Leibovitz

O wystawie fotografii Annie Leibovitz pisaliśmy już na Fotoblogii w kwietniu, jednak ta niebywała okazja, by zobaczyć prace tak wielkiej artystki, wymaga przypomnienia. Spieszcie się - zdjęcia można będzie można podziwiać tylko do 16 maja.

Ogrodzenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego przy Parku Łazienkowskim,

Warszawa

Wystawa czynna: 15.04 – 16.05 2011 r.

Wildlife Photographer of the Year 2010

(c)Thomas P. Peschak, RPA/Niemcy, Gigantyczna przeczesywaczka plaży
(c)Thomas P. Peschak, RPA/Niemcy, Gigantyczna przeczesywaczka plaży

Na wystawę składają się zwycięskie prace z dorocznego konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2010, organizowanego od 1964 r. przez BBC Wildlife Magazine i Natural History Museum w Londynie. Już same nazwy tych słynnych instytucji mogą elektryzować każdego wielbiciela przyrody jak i fotografii. Wystawa podróżuje po kraju i obecnie możną ją podziwiać Sopocie.

Plac Zdrojowy 2

Wystawa czynna: 29.04 - 29.05.2011 r.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)