Zdjęcie dnia. Blisko 100‑letnia lokomotywa wciąż jeździ po Szkocji

Latający Szkot (Flying Scotsman) – popularny pociąg parowy z 1923 roku – znów przyciągnął tłumy. Pod koniec czerwca pojazd przejechał przez hrabstwo Durham i dwa razy przez North Yorkshire, wzbudzając duże zainteresowanie miłośników kolei. Nie zabrakło również entuzjastów fotografii, którzy z różnym skutkiem próbowali uwiecznić legendarną lokomotywę na zdjęciach.

Zdjęcie dnia.  Blisko 100-letnia lokomotywa wciąż jeździ po Szkocji
Źródło zdjęć: © Jeff J Mitchell/Getty Images
Adam Gaafar

04.07.2021 | aktual.: 26.07.2022 14:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Powyższa fotografia została wykonana przez Jeffa Mitchella podczas przejazdu lokomotywy przez most kolejowy Forth Bridge. W czwartek 25 czerwca pociąg zmierzający do Edynburga minął angielskie miasta Thirsk, Northallerton i Darlington. 98-letni pojazd jest obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii.

Latający Szkot został zbudowany w 1923 roku w Doncaster. Lokomotywa o numerze 4472, a następnie BR 60103, zawdzięcza swoją nazwę wprowadzonym w 1862 roku codziennym kursom ekspresowym pomiędzy Londynem i Edynburgiem.

Maszyna zasłynęła ustanowieniem dwóch rekordów. Był to oficjalnie pierwszy pociąg parowy, który osiągnął prędkość ponad 160 km/h. 8 sierpnia 1989 roku Latający Szkot zawitał w Australii, gdzie przejechał bez zatrzymania 679 km.

W 2004 roku legendarna maszyna została zakupiona przez Narodowe Muzeum Kolejnictwa z Yorku. Dwa lata później rozpoczęto trwający dziesięć lat remont pojazdu, który kosztował 4,2 mln funtów. Obecnie pociąg ma status skarbu narodowego i jest najstarszą działającą lokomotywą linii głównej.

Chociaż większość miłośników Latającego Szkota zachowuje się odpowiednio, co jakiś czas odnotowywane są incydenty z udziałem osób, które ryzykują życiem i zdrowiem, aby wykonać jak najlepsze zdjęcia lokomotywy. Entuzjaści wchodzą w tym celu na pobocza torów, powodując nieraz poważne opóźnienia w kursowaniu pociągów. W ostatnim czasie zarejestrowano 179 takich przypadków.

Komentarze (3)