Zdjęcie dnia. Liczący ponad 5000 lat cmentarz pod Krakowem

Zdjęcie dnia. Liczący ponad 5000 lat cmentarz pod Krakowem

Zdjęcie dnia. Liczący ponad 5000 lat cmentarz pod Krakowem
Karolina Modzelewska
25.03.2021 20:34, aktualizacja: 26.07.2022 14:30

W Dębianach wsi znajdującej się nieopodal Krakowa archeolodzy natrafili na liczące ponad 5000 lat ogromne cmentarzysko monolityczne. Ich zdaniem to jedno z największych skupisk tego typu grobowców w Polsce. W odkryciu pomogły zdjęcia satelitarne.

Prace w Dębianach rozpoczęły się ponad 2 lata temu. Archeolodzy Jan Bulas i Marcin Przybyła wpadli na trop dawnych artefaktów dzięki zdjęciom satelitarnym. Analizując obrazy, zauważyli, że w niektórych miejscach poziom wegetacji roślin jest inny niż na pozostałym obszarze. Okazało się, że były to ślady monumentalnego obiektu, którego ramię miało długość 50 metrów, a dokładniej mówiąc fortecy i fosy z IX i X wieku.

Cmentarz liczący ponad 5000 lat

Dalsze wykopaliska ujawniły siedem neolitycznych grobowców (wielkość każdego z nich to kilkadziesiąt metrów), na których nieświadomie zbudowano fortecę. Ich wiek szacuje się na ponad 5500 lat. Archeolodzy znaleźli także grób, w którym najprawdopodobniej w epoce brązu pochowano dwa konie razem z uzdą.

Pochówek koni
Pochówek koni© Jan Bulas

Długie, neolityczne kurhany zostały wykonane przez usypanie ziemi nad centralnym grobowcem, który był wyłożony kamieniami i wzmocniony palisadami z drewnianych żerdzi. Za ich twórców uważa się ludność Kultury Pucharów Lejkowatych, która żyła na terenie Europy w latach 3700–1900 p.n.e.

Naukowcy nie znaleźli jeszcze żadnych szczątków szkieletowych w środkowych grobowcach, ale wykryli ślady neolitycznych pochówków w otaczających je wałach ziemnych. Na stanowisku archeologicznym prowadzone są dalsze badania, które mogą doprowadzić do kolejnych, cennych odkryć.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)