Zdjęcie dnia. Liczący ponad 5000 lat cmentarz pod Krakowem
W Dębianach wsi znajdującej się nieopodal Krakowa archeolodzy natrafili na liczące ponad 5000 lat ogromne cmentarzysko monolityczne. Ich zdaniem to jedno z największych skupisk tego typu grobowców w Polsce. W odkryciu pomogły zdjęcia satelitarne.
Prace w Dębianach rozpoczęły się ponad 2 lata temu. Archeolodzy Jan Bulas i Marcin Przybyła wpadli na trop dawnych artefaktów dzięki zdjęciom satelitarnym. Analizując obrazy, zauważyli, że w niektórych miejscach poziom wegetacji roślin jest inny niż na pozostałym obszarze. Okazało się, że były to ślady monumentalnego obiektu, którego ramię miało długość 50 metrów, a dokładniej mówiąc fortecy i fosy z IX i X wieku.
Cmentarz liczący ponad 5000 lat
Dalsze wykopaliska ujawniły siedem neolitycznych grobowców (wielkość każdego z nich to kilkadziesiąt metrów), na których nieświadomie zbudowano fortecę. Ich wiek szacuje się na ponad 5500 lat. Archeolodzy znaleźli także grób, w którym najprawdopodobniej w epoce brązu pochowano dwa konie razem z uzdą.
Długie, neolityczne kurhany zostały wykonane przez usypanie ziemi nad centralnym grobowcem, który był wyłożony kamieniami i wzmocniony palisadami z drewnianych żerdzi. Za ich twórców uważa się ludność Kultury Pucharów Lejkowatych, która żyła na terenie Europy w latach 3700–1900 p.n.e.
Naukowcy nie znaleźli jeszcze żadnych szczątków szkieletowych w środkowych grobowcach, ale wykryli ślady neolitycznych pochówków w otaczających je wałach ziemnych. Na stanowisku archeologicznym prowadzone są dalsze badania, które mogą doprowadzić do kolejnych, cennych odkryć.