Zdjęcie dnia. Ogień trawi kalifornijskie winnice

Zdjęcie dnia. Ogień trawi kalifornijskie winnice

Pożary winnic w Kalifornii.
Pożary winnic w Kalifornii.
Źródło zdjęć: © Getty Images / Justin Sullivan / Staff
Karolina Modzelewska
29.09.2020 13:06, aktualizacja: 26.07.2022 14:44

Pożar nazywany "Szklanym Ogniem" trawi znane na całym świecie winnice Napa Valley w północno-zachodniej Kalifornii. Jest to region słynący m.in. z cenionego Cabernet Sauvignon, degustacji wina czy restauracji nagrodzonych gwiazdką Michelin.

Niszczycielskie pożary, niesione przez silne wiatry dotarły do Napa Valley w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się ponad 400 winnic produkujących znane i cenione na całym świecie trunki. Część z nich została doszczętnie zniszczona przez bezlitosny ogień. Przykładem jest, chociażby Chateau Boswell w miejscowości St. Helena.

Niszczycielski żywioł

Według strażaków "Szklany Ogień", czyli pożar, który wybuch w niedzielę (27.09), strawił blisko 4,5 tys. ha w hrabstwie Napa. W nocy z niedzieli na poniedziałek służby próbowały zapanować nad szalejącym żywiołem i ewakuowały tysiące osób, które znajdowały się w strefie bezpośredniego zagrożenia.

Pożar winnicy.
Pożar winnicy.© Getty Images / Justin Sullivan / Staff

W hrabstwie Sonoma (również słynącym z produkcji win) strażacy biegali od domu do domu, aby ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem. W akcję gaszenia pożaru w regionie zaangażowano ponad 1000 strażaków, helikoptery oraz samoloty, które zrzucały wodę w miejscach wymagających interwencji.

Pożary w Kalifornii w ostatnich latach przybrały na sile i pojawiają się znacznie częściej, szczególnie w okresie od sierpnia do listopada. Eksperci uważają, że jedną z przyczyn wzrostu ich intensywności są obserwowane zmiany klimatyczne.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)