Zdjęcie dnia. Pierwszy mural antysmogowy na Śląsku
W śródmieściu Katowic powstał mural antysmogowy. To pierwsze takie dzieło na Śląsku. Stworzył je Jan Michał Raspazjan, wykorzystując w tym celu specjalną farbę fotokatalityczną, zawierająca dwutlenek tytanu. Posiada on właściwości oczyszczające powietrze.
14.12.2020 | aktual.: 26.07.2022 14:37
Śląsk wzbogacił się o kolejny mural. Tym razem jest to rozwiązanie, które pozwala walczyć z zanieczyszczeniem miasta. O jego stworzenie wnioskowali radni – Dawid Kamiński z PiS oraz Krzysztof Kraus z Forum Samorządowego. Ich pomysł spotkał się z przychylnością władz miasta, które miały w planach realizację muralu antysmogowego.
Farby, które pomagają eliminować zanieczyszczenia
"Do stworzenia takiego wyjątkowego muralu wykorzystywane są farby fotokatalityczne. Dwutlenek tytanu, który jest ich składnikiem aktywnym, sprawia, że zanieczyszczenia zamieniane są w bezpieczne azotany i węglany. Jak wynika z obliczeń, jeden metr kwadratowy ściany pomalowanej taką farbą redukuje 0,44g tlenków azotu dziennie, a jeden metr kwadratowy ściany jest jak jedno dorosłe drzewo" – przekonywali radni w interpelacji przedstawionej prezydentowi Katowic.
Pracę nad muralem nadzorował Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice, a jego realizacji podjął się artysta - Jan Michał Raspazjan, jeden z przedstawicieli śląskiej sztuki ulicznej.
Nowy sposób na walkę z miejskim smogiem
Mural wpisuje się w antysmogową politykę miasta i jego plany związane z redukcją zanieczyszczenia powietrza. Już wcześniej pisaliśmy o podobnych inicjatywach (np. o muralu antysmogowym w Warszawie), które są coraz popularniejsze nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Pomagają oczyszczać powietrze w zurbanizowanej przestrzeni miast, gdzie często brakuje miejsca na sadzenie nowych drzew i innych roślin.