Zdjęcie dnia. Protestujący w obronie sędziego Igora Tulei

Zdjęcie dnia. Protestujący w obronie sędziego Igora Tulei

Zdjęcie dnia. Protestujący w obronie sędziego Igora Tulei
Karolina Modzelewska
20.01.2021 14:28, aktualizacja: 26.07.2022 14:34

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa oraz protest w obronie Igora Tulei. Sędzia został wezwany na przesłuchanie przez Prokuraturę Krajową w charakterze podejrzanego.

Igor Tuleya stawił się przed budynkiem Prokuratury Krajowej przy ul. Postępu 3 w Warszawie, gdzie zgromadzili się dziennikarze i protestujący. Sędzia został wezwany na przesłuchanie w charakterze podejrzanego. Miał usłyszeć zarzut naruszenia art. 241 par. 1 Kodeksu karnego, który dotyczy rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym. Za jego złamanie grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Igor Tuleya stawił się przed Prokuraturą Krajową

Zarzut postawiony Tulei jest związany z orzeczeniem z 2017 roku, wydanym w sprawie głosowania w Sali Kolumnowej. Wówczas sędzia podkreślał, że prokuratura zbyt wcześnie umorzyła prowadzone śledztwo.

  • Zarzut jest kłamliwy, naprawdę nie trzeba być prawnikiem, aby go ocenić. Każdy obywatel wie, po czyjej stronie jest prawda – powiedział Tuleya podczas konferencji prasowej. Dodał: - jako sędziowie jesteśmy bezsilni, ale nie bezbronni. Coś, co teraz może wyglądać na przegraną bitwę, okaże się moralnym zwycięstwem.

Tuleya przekazał również, że spodziewa się, iż w najbliższym czasie zostanie doprowadzony do prokuratury, a prokurator złoży wniosek o pozbawienie go wolności. Wśród osób, które zgromadziły się podczas konferencji prasowej i protestów znajdowali się m.in. osoby popierające Wolne Sądy, Stowarzyszenie "Lex Super Omnia", Stowarzyszenie "Ilustitia" oraz Komitet Obrony Sprawiedliwości.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)