Znaleźli go w rosyjskim lesie. Znajdował się tam od ok. 50 lat

Znaleźli go w rosyjskim lesie. Znajdował się tam od ok. 50 lat

Znaleźli go w rosyjskim lesie. Znajdował się tam od ok. 50 lat
Źródło zdjęć: © © Autor nieznany/domena publiczna
Adam Gaafar
29.07.2022 11:30, aktualizacja: 29.07.2022 21:02

Niektóre znaleziska są tak niezwykłe, że trudno uwierzyć, iż pozostawały niezauważone przez dziesięciolecia. Tak było w przypadku wraku niemieckiego myśliwca z czasów II wojny światowej, którego zdjęcia wykonano dopiero 46 lat po awaryjnym lądowaniu pilota.

Według informacji podanych przez amerykańskie Flying Heritage & Combat Armor Museum, w 1989 r. w lesie pod Sankt Petersburgiem odkryto wrak niemieckiego myśliwca Focke-Wulf Fw 190. Badacze ustalili, że maszyna została wyprodukowana w 1943 r. w fabryce w Bremie.

Nieudany lot

Dalsze poszukiwania wykazały, że za sterami samolotu siedział doświadczony pilot Feldwebel Paul Rätz, który zdołał przeżyć podczas wojny trzy wypadki. Odnaleziony w 1989 r. myśliwiec spadł za liniami wroga. Początkowo sądzono, że został zestrzelony przez obrońców obleganego przez Niemców Leningradu (tak ówcześnie nazywał się Sankt Petersburg). W trakcie badań wyszło jednak na jaw, że pilot musiał lądować z powodu przegrzania silnika maszyny.

Rätz wystartował prawdopodobnie 19 lipca 1943 r., a jego zadaniem był atak na radziecki pociąg pancerny. Ponieważ pociąg miał zamontowane działa, pierwotnie twierdzono, że pojazd zdołał trafić samolot Niemca. Pilot zdołał przeżyć, ale wpadł w ręce Sowietów. Rätz pozostawał w obozie jenieckim do 1949 r. Zmarł 40 lat później – kilka miesięcy przed odnalezieniem wraku jego samolotu.

Obraz
© © Flying Heritage & Combat Armor Museum/Facebook

Unikatowe znalezisko zostało przetransportowane z lasu dopiero w 1991 r. przy użyciu wojskowego śmigłowca. Następnie podjęto próby renowacji maszyny, w których uczestniczył nawet syn Rätza. Naprawy myśliwca były prowadzone w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

Wspólnik Billa Gatesa kupuje samolot

Podczas renowacji zauważono, że przewody paliwowe samolotu były zatkane, a w silniku znaleziono kawałek tkaniny. Prawdopodobnie był to wynik działania sabotażystów, gdyż w niemieckich fabrykach często pracowali alianccy jeńcy. Badacze ustalili ponadto, że awaryjne lądowanie Rätza miało miejsce niecałe 2 miesiące po dostarczeniu samolotu do jednostki.

Znalezisko zwróciło rzecz jasna uwagę kolekcjonerów. Samolot trafił najpierw do Anglika Douga Arnolda, właściciela Warbirds of Great Britain, a w 1999 r. został wykupiony przez Flying Heritage Collection, której właścicielem był Paul Allen, amerykański miliarder, filantrop i współzałożyciel firmy Microsoft.

W 2008 r. maszyna została przeniesiona do Casa Grande w Arizonie, gdzie dokończono jej renowację. Dwa lata później samolot wzbił się w powietrze po raz pierwszy od momentu awaryjnego lądowania Rätza. Odnowiony myśliwiec Focke-Wulf Fw 190 jest obecnie jedyną oryginalną i zdatną do lotu maszyną tego typu, która bierze udział w pokazach lotniczych.

Adam Gaafar, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)