Znaleźli je na dnie morza. Spoczywały tam przez 76 lat
Zdjęcia wraków, które przez 76 lat spoczywały na dnie Morza Koralowego, mogą zachwycić niejednego miłośnika historii oraz pasjonata podwodnej fotografii. W 2018 r. zespół Paula Allena – kolekcjonera zabytkowych pojazdów oraz współzałożyciela Microsoftu – dokonał ciekawego odkrycia na głębokości ok. 3 km.
28.08.2022 | aktual.: 28.08.2022 18:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W maju 1942 r. amerykański lotniskowiec USS Lexington wziął udział w bitwie na Morzu Koralowym. W wyniku uszkodzeń zadanych przez siły japońskie, okręt poszedł na dno wraz z przewożonymi na jego pokładzie samolotami. Przez lata wrak legendarnej jednostki spoczywał na głębokości 3 tysięcy metrów.
Obrazy wykonane przez zespół badawczy filantropa Paula Allena zachwycają zarówno ze względu na swoją klarowność, jak i znaczenie historyczne. USS Lexington, lotniskowiec nazywany potocznie "Lady Lex", został odkryty po ponad 76 latach przez statek badawczy R/V Petrel.
Fotografie ukazują nie tylko szczątki okrętu, ale także przewożone przez niego samoloty. Na zdjęciach wykonanych przez zespół Allena widać maszyny, które zachowały się w niezwykle dobrym stanie. Na obrazach można dostrzec najdrobniejsze szczegóły: od paneli z czerwono-białego materiału w paski po narodowe insygnia na skrzydłach i kadłubach.
Jeden z samolotów, Grumman F4F Wildcat, ma insygnia Felix the Cat, symbol 3 Eskadry. Kadłub myśliwca jest przyozdobiony czterema cesarskimi flagami Japonii, oznaczającymi liczbę zestrzeleń wrogich maszyn. Innymi maszynami, które możemy zobaczyć na tych zdjęciach, są amerykańskie samoloty torpedowo-bombowe Douglas TBD Devastator.
Widoczne na zdjęciach numery kadłubów pozwoliły badaczom zidentyfikować pilotów, którzy zasiadali za sterami tych konstrukcji. Ustalono, że odnalezione TBD były pilotowane m.in. przez chorążego C. Hamiltona oraz Waltera Nelsona.
Warto nadmienić, że zespół Paula Allena ma na swoim koncie także wiele innych inicjatyw o wielkim znaczeniu historycznym. Jedną z nich było dokończenie renowacji niemieckiego myśliwca Focke-Wulf Fw 190, którego wrak odnaleziono po 46 latach w lesie na północy Rosji. Więcej o tym odkryciu można przeczytać w tym materiale.
Adam Gaafar, dziennikarz Fotoblogii