Zrób to sam - fotografowanie wody [wideoporadnik]
Wracam z serią wideoporadników, w których pokazuję, jak osiągać ciekawe efekty niewielkim kosztem. W dzisiejszym odcinku zaprezentuję sposób na efektowne fotografowanie wody w ruchu. Wbrew pozorom, żeby zrobić całkiem ciekawe zdjęcia tego typu, nie trzeba mieć bardzo drogiego sprzętu. Wręcz przeciwnie - najlepiej robić je zaawansowanym kompaktem. Czemu?
W poprzednich odcinkach pokazywałem, jak zrobić gobo i jak za 2 złote osiągnąć ciekawy efekt bokeh. Kiedy zaczynałem swoją przygodę z fotografią studyjną, miałem manię wrzucania wszystkiego do wody. Od owoców do aparatu cyfrowego. Ten typ fotografii ma w sobie coś magicznego, bo pozwala dostrzec to, czego nie widzimy bez użycia aparatu - podobnie jak ze zdjęciami slow motion.
Aby zabrać się za tego typu zdjęcia w zupełności wystarczy zaawansowany kompakt, a nie bardzo droga lustrzanka. Powód jest prosty - migawka elektroniczna (stosowana w kompaktach) nie wymusza wydłużenia czasu synchronizacji, poza tym przy dużych zbliżeniach nie trzeba bardzo przymykać przysłony, żeby osiągnąć sensownie dużą głębię ostrości. Reszty dowiecie się z poniższego wideo. Zapraszam!