Zrób to sam - plaster miodu na lampę systemową [wideoporadnik]

© Irochka - Fotolia.com
© Irochka - Fotolia.com
Jakub Kaźmierczyk

03.06.2012 17:07, aktual.: 23.05.2016 13:08

W dzisiejszym odcinku serii "Zrób to sam" pokażę, jak zrobić plaster miodu na lampę systemową. Kilka złotych, trochę cierpliwości, a efekty zdziwią niejedną osobę.

W poprzednim odcinku opowiadałem o fotografowaniu wody, natomiast dziś skupię się na modelowaniu światła. Przy fotografowaniu małych produktów, podświetlaniu tła czy włosów światło padające w większości przypadków musi być ukierunkowane. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się flary, scena będzie zalana światłem lub pojawią się inne skutki uboczne.

O ile wybór plastrów miodu do lamp studyjnych jest ogromny, o tyle do lamp systemowych nie ma zbyt dużo produktów na rynku. Dlaczego nie zrobić takiego grida samemu? Wystarczy, że zaopatrzycie się w szerokie, czarne słomki do drinków dostępne w większości marketów. Robiąc w domu plaster miodu z takich rurek, pamiętajcie o prostej zasadzie: im rurki będą krótsze, tym skupienie światła będzie mniejsze, ale mniejsze będą również straty światła.

Warto zrobić kilka takich plastrów miodu, aby móc dobrać odpowiednią długość do konkretnej sceny. Ja mam (już) cztery takie plastry. Najczęściej używam ich do podświetlania tła, bo dzięki takiemu skupieniu światła uzyskuję ciekawą poświatę za fotografowaną osobą. Więcej szczegółów dowiecie się z poniższego filmu!

Zapraszam również na forum.fotoblogia.pl, możecie się tam dzielić swoimi opiniami na temat wideoporadników z cyklu "Zrób to sam" i zgłaszać swoje propozycje tematów.

Zrób to sam - Plaster miodu na lampę systemową [wideoporadnik]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)