Rozdzielczości HD co to jest? Poradnik dla każdego

Obecnie mamy styczność z wieloma skrótami, jednak nie zawsze znamy ich znaczenie. Jednym z nich jest często używany "HD", na który z pewnością każdy chociaż raz się natknął. Co to jest rozdzielczość HD?

Wyjaśniamy, co to jest rozdzileczość HD
Wyjaśniamy, co to jest rozdzileczość HD
Źródło zdjęć: © fot. Pexels
Paulina Gądowska

Co to jest rozdzielczość HD?

Rozdzielczość HD to w dosłownym tłumaczeniu "wysoka rozdzielczość" (ang. High Definition). Mowa tu o obrazie, wyświetlanym w wysokiej rozdzielczości na różnego rodzaju ekranach. Obecnie najpopularniejszymi standardami są Full HD (1080p) oraz 4K, jednak początki rozdzielczości HD zaczęły się znacznie wcześniej.

Początki rozdzielczości HD

Rozdzielczość HD zaczęła pojawiać się na rynku w 2005-2006 roku, za sprawą konsoli Xbox 360, PS3, odtwarzaczy Blu-Ray, telewizorów nowej generacji, a także obecnie już nieistniejącym HD-DVD. Kiedy rozdzielczość tego typu zaczęła robić się popularna, miała dwa oznaczenia: Full HD i HD Ready. Obydwa robiły furorę w porównaniu do swojej poprzedniczki SD, stosowanej m.in. w filmach na DVD. Wszystko za sprawą możliwości oglądania na ekranie większej ilości szczegółów, co spowodowało powstawanie coraz to większych telewizorów.

Dzisiaj rozdzielczość HD traci na swojej popularności ze względu na pojawianie się coraz większej ilości materiałów w rozdzielczościach 4K. Ta z kolei jest obrazem 4-krotnie większym pod kątem ilości pikseli niż obraz Full HD, dzięki czemu możemy cieszyć się jeszcze większą szczegółowością obrazu.

Full HD i HD Ready

Zanim skupimy się na liczbach, warto rozszyfrować oznaczenia. Mowa tu o literce "p" np. 1080p, oznaczającej wideo "progresywne" (wyświetlane w pełni). Jego przeciwieństwem jest "i", pochodzące od angielskiego słowa "interlaced", czyli przelot. W tej sytuacji chodzi o wyświetlanie co drugiej linijki obrazu w pionie. Oznaczenia 1080i jest obecnie wykorzystywane jedynie w cyfrowej telewizji naziemnej/satelitarnej/kablowej.

Rozdzielczość Full HD jest pomnożeniem 1280 pikseli w poziomie przez 1080 pikseli w pionie (inaczej 1080p), co daje 2 073 600 indywidualnych punktów obrazu. W porównaniu do poprzedniej rozdzielczości SD (414 720 punktów obrazu), jest to pięciokrotnie większa różnica, pozwalająca widzom na dostrzeżenie wielu szczegółów na ekranie.

Jeśli chodzi o rozdzielczość HD Ready, to jest ona mniejsza niż Full HD, ponieważ posiada 1280 x 720 pikseli (inaczej 720p). Jednak nadal daje nam dużo lepsze efekty wizualne niż rozdzielczość SD. 720p była długa stosowana m.in. przez twórców gier, ponieważ wydajność ich produkcji spadła przy wyższych rozdzielczościach.

Rozdzielczość HD na współczesnym rynku

Obecnie rozdzielczość HD i Full HD są uważane za jedno i to samo pojęcie. Niektóre smartfony posiadają skróty FHD, które również oznaczają HD. Ten typ rozdzielczości wyświetlają telewizory, laptopy, tablety, projektory, smartfony i telefony.

W przypadku materiałów wideo w rozdzielczości HD znajdziemy je dosłownie wszędzie. Poza telewizją cyfrową, kablową i satelitarną, treści HD powszechne są w internecie na serwisach typu YouTube, platformach VOD, a także w grach wideo na konsole i na komputery PC.

Teraz już wiecie, co to jest rozdzielczość HD. Jeśli chcecie rozszerzyć swoją wiedzę, zajrzyjcie do pozostałych naszych poradników:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)