5 darmowych programów do obróbki zdjęć

5 darmowych programów do obróbki zdjęć06.06.2011 12:45
itestro © Więcej zdjęć na Fotolia.pl
itestro © Więcej zdjęć na Fotolia.pl
Jakub Kaźmierczyk

Nie masz pieniędzy na Photoshopa, ale chcesz, żeby Twoje zdjęcia wyglądały atrakcyjnie? Na rynku jest sporo darmowych programów do obróbki zdjęć, które mogą go zastąpić. Wiele z nich to naprawdę zaawansowane narzędzia. Zanim wyłożysz sporo pieniędzy na Photoshopa, przetestuj i oceń darmowe aplikacje. Oto najciekawsze  z nich.

Gimp
Gimp

Jest to najbardziej popularny z darmowych programów do obróbki zdjęć. Bardzo ciekawą funkcjonalnością jest możliwość pracy na warstwach. Prócz tego dostępne są takie narzędzia, jak lasso, wypełnienie, różdżka,  klonowanie, rozmazanie, skalowanie, rozmazanie. Nie jest to jednak aplikacja, którą polecałbym początkującym fotografom, z uwagi na małą przejrzystość interfejsu. Niemniej jednak jeśli mieliście już do czynienia z Photoshopem, poczujecie się jak ryba w wodzie.

PhotoFiltre
PhotoFiltre

Moim zdaniem to jeden z najciekawszych i najprostszych w obsłudze darmowych programów do obróbki zdjęć. Sam używałem go przez bardzo długi czas dobrych kilka lat temu. Interfejs jest przejrzysty i czytelny. Mimo że aplikacja nie oferuje pracy na warstwach, bez problemu da się wyostrzyć tylko niewielkie partie zdjęcia. Liczba opcji moim zdaniem jest idealna do podstawowej, ale efektywnej obróbki zdjęć.

Paint.Net
Paint.Net

Program został stworzony przez studentów jednego z waszyngtońskich uniwersytetów. Postawili sobie na celu dodatnie największej liczby funkcji profesjonalnych pakietów graficznych i rozpowszechnianie projektu za darmo. Aplikacja ma bardzo przejrzysty interfejs, a jej obsługa to czysta przyjemność. Co ważne, program pozwala pracę na warstwach i ma wiele ciekawych filtrów.

Photo Pos Pro
Photo Pos Pro

Nie jest to bardzo popularny program. Pracowałem na nim dłużej i muszę przyznać, że zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Ma bardzo dużo opcji edycji zdjęć, łącznie z filtrami efektowymi. Co ważne, dostępna jest opcja pracy na warstwach. Niestety, interfejs jest mało przejrzysty z uwagi na mnogość ikon, które na dodatek są bardzo małe. Niemniej jednak warto zainstalować i przetestować.

PhotoScape
PhotoScape

Photoscape to bardzo proste narzędzie, przeznaczone do szybkiej obróbki fotografii dla niezaawansowanych użytkowników. Program ma wszystkie przydatne opcje, takie jak kontrast, jasność, ale również usunięcie szumu czy korekcja balansu bieli. Można dodawać filtry efektowe czy balony z tekstem. Moim zdaniem pracuje zbyt wolno, pomimo że testowałem go na zdjęciu o rozdzielczości około 2000 pikseli na dłuższym boku. Ma bardzo przejrzysty interfejs.

Mam nadzieję, że to zestawienie pomoże Wam dobrać odpowiedni dla Was darmowy program do obróbki zdjęć. Jak widzicie, nie trzeba wydawać dość pokaźnych sum, skoro za darmo można korzystać z tak zaawansowanych narzędzi do edycji zdjęć.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)