5 darmowych programów do obróbki zdjęć

5 darmowych programów do obróbki zdjęć

itestro © Więcej zdjęć na Fotolia.pl
itestro © Więcej zdjęć na Fotolia.pl
Jakub Kaźmierczyk
06.06.2011 12:45, aktualizacja: 01.03.2023 14:14

Nie masz pieniędzy na Photoshopa, ale chcesz, żeby Twoje zdjęcia wyglądały atrakcyjnie? Na rynku jest sporo darmowych programów do obróbki zdjęć, które mogą go zastąpić. Wiele z nich to naprawdę zaawansowane narzędzia. Zanim wyłożysz sporo pieniędzy na Photoshopa, przetestuj i oceń darmowe aplikacje. Oto jedne z najlepszych darmowych programów do obróbki zdjęć.

Najlepsze programy do obróbki zdjęć za darmo

Poniżej przedstawiamy kilka edytorów dedykowanych do przerabiania zdjęć. Większość z nich dostępna jest do pobrania na komputer. Z niektórych możemy korzystać także bezpośrednio w przeglądarce w wersji online lub w aplikacji mobilnej.

GIMP

Gimp
Gimp

Gimp bez wątpienia należy do najlepszych programów do obróbki zdjęć. Jest świetną alternatywą dla Photoshopa, ponieważ posiada zbliżone do niego funkcje. Jego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Program pozwala pracować na warstwach i kanałach. Tworzyć, edytować i konfigurować różne parametry. Przy jego użyciu można tworzyć grafikę, zmieniać rozmiary i wycinać fragmenty zdjęć, dokonywać operacji na kolorach oraz konwersji różnych formatów graficznych.

Posiada szeroką listę obsługiwanych formatów, np. JPEG, BMP, TIFF, GIF. Wyposażony jest w szereg filtrów i efektów oraz podstawowych funkcji niezbędnych do edycji zdjęć. Zawiera także wiele zaawansowanych funkcji i umożliwia pracę na warstwach.

Gimp dostępny jest do pobrania całkowicie za darmo dla posiadaczy urządzeń z systemem MacOS, Windows i Linux.

PhotoFiltre

PhotoFiltre
PhotoFiltre

Darmowy program do przerabia zdjęć, który oprócz podstawowych operacji na obrazach takich jak zmiana rozmiaru, przycinanie, odbicia lustrzane, kadrowanie, oferuje bardzo dużą ilość ciekawych filtrów, które przydadzą się przede wszystkim przy obróbce zdjęć. Jego dużą zaletą jest obsługa wszystkich najpopularniejszych formatów graficznych, w tym EPS, TIFF, PSD (format Adobe Photoshop) i PSP (format Paint Shop Pro).

Możliwości programu mogą zostać zwiększone dzięki dodatkowym wtyczkom. PhotoFiltre oferuje też wykonywanie powtarzających się operacji w trybie wsadowym, co pozwala obrobić w krótkim czasie dużą ilość grafik. Główną wadą programu jest natomiast brak obsługi warstw.

Paint.NET

Paint.Net
Paint.Net

To kolejny darmowy program do obróbki zdjęć stworzony przez grupę studentów z Washington State University. Edytor zdjęć Paint.NET posiada wiele cech typowych dla drogich komercyjnych programów, takich jak historia wykonywanych operacji z nieograniczoną liczbą cofnięć oraz praca nad grafiką z wykorzystaniem warstw.

Umożliwia między innymi zmianę ostrości fotografii, redukcja efektu czerwonych oczu i zmianę nasycenia koloru. Obsługuje formaty takie jak BMP, JPG, GIF, PNG, TIFF, TGA I DDSA oraz pozwala na otwieranie plików z rozszerzeniem psd.

Fotor

To niejako bezpłatna strona do obróbki zdjęć, z której korzystać możemy w przeglądarce. Oprogramowanie dostępne jest również do pobrania na komputer oraz urządzenia mobilne z systemem iOS i Android. Fotor głównie przeznaczony jest do szybkiej obróbki zdjęć. Umożliwia zmianę jasności, balansu bieli, ostrości oraz temperatury. Oprócz tego w porównaniu do innych programów do przerabiania zdjęć wyposażony jest w narzędzie do retuszu twarzy, m.in. usuwania zmarszczek, wybielania zębów, a nawet odchudzania.

Program do obróbki zdjęć posiada dodatkowo możliwość tworzenia kolaży i grafik oraz nanoszenia na fotografię ramek, efektów fotograficznych i tekstu. Przerobione zdjęcia można następnie eksportować do jednego z formatów JPEG, PNG, GMP I TIF lub od razu udostępnić na portalach społecznościowych.

Photoscape X

PhotoScape
PhotoScape

Photoscape to bardzo proste w obsłudze i co najważniejsze darmowe narzędzie do szybkiej obróbki zdjęć dla niezaawansowanych użytkowników. Posiada przyjazny w obsłudze interfejs. Oferuje takie funkcje jak:

  • ustawianie balansu bieli,
  • dodawanie ramek,
  • retusz zdjęcia,
  • usuwanie efektu czerwonych oczu,
  • redukcja szumów,
  • korekcja światła,
  • zmiana rozdzielczości grafiki,
  • wycinanie fragmentu obrazu,
  • filtry,
  • możliwość tworzenia kolaży i gifów.

Photoscape został również wyposażony w narzędzie odpowiedzialne za masową edycję fotografii i zmianę ich nazw, przechwytywanie zdjęcia pulpitu, tworzenie animowanych grafik GIF, nanoszenie tekstu i znaku wodnego na fotografie, łączenie wielu zdjęć w jeden dokument czy konwersję grafik RAW do formatu JPG. W Photoscape X znajdziemy także tysiące filtrów czy różnego rodzaju ramek do ozdobienia zdjęcia.

Ten program do obróbki zdjęć dostępny jest do pobrania na urządzenia z systemem Windows oraz MacOS. Dostępny jest także w rozszerzonej wersji płatnej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)