Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć
Adobe Photoshop to wciąż symbol programów do obróbki zdjęć i popularna aplikacja w kręgach profesjonalistów od fotografii i grafiki. Coś za coś - abonament w Creative Cloud kosztuje. Na rynku jest jednak sporo alternatywnych i darmowych programów do edycji fotografii. Wybraliśmy dla was te najlepsze, dzięki którym możecie zaoszczędzić sporo pieniędzy.
19.02.2016 | aktual.: 08.02.2023 12:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Darmowe programy graficzne instalowane na dysku
Adobe Photoshop jest od dawien dawna królem programów przeznaczonych do edycji zdjęć i grafiki. Mimo wszystko nie każdy z nas ma ochotę płacić co miesiąc abonament za korzystanie z najnowszej wersji aplikacji Adobe lub po prostu nie potrzebuje tak zaawansowanego narzędzia.
Jeśli należycie do tego grona użytkowników to zapoznajcie się z alternatywnymi, darmowymi programami do edycji zdjęć i grafiki. Warto wiedzieć, że bezpłatne rozwiązania zazwyczaj nie są w stanie w pełni zastąpić profesjonalnego, komercyjnego oprogramowania. Mimo wszystko wielu z nas nie wykorzystuje sporej części rozbudowanych funkcji Photoshopa, a program przeznaczony do edycji zdjęć jest potrzebny tylko do podstawowej obróbki fotografii. I właśnie wtedy dobrze sprawdzą się darmowe alternatywy dla Photoshopa. Oto nasza subiektywna selekcja najlepszych programów. W poniższym spisie znajdziecie aplikacje instalowane na dysku komputera oraz te w wersjach on-line.
Gimp — jak działa najlepsza alternatywa dla Photoshopa?
Gimp jest najbardziej popularnym darmowym edytorem grafiki, na jaki natkniecie się w internecie. Wiele osób nazywa go bezpłatnym Photoshopem. W rzeczywistości program ten nie jest aż tak bardzo rozbudowany, jak produkt Adobe, ale dla wielu może okazać się bardzo przydatny i w zupełności wystarczający.
Osobiście nie jestem wielkim zwolennikiem tej aplikacji, ze względu na przyzwyczajenie i workflow, który wypracowałem sobie w Photoshopie, ale znam wielu fotografów, którzy uważają, że nie ma nic lepszego na świecie niż Gimp. Co więcej, w naszej bazie wideoporadników znajdziecie kilka przydatnych materiałów, w których Jakub Kaźmierczyk radzi, jak pracować z Gimpem.
RawTherapee — alternatywa dla Lightrooma
RawTherapee jest projektem, który odpowiada za edycję plików RAW. Znajdziecie tutaj wiele opcji podobnych do tych z Adobe Lightroom m.in. korekcję ekspozycji, balansu bieli, czy kontrastu. Szczerze mówiąc jest to moja ulubiona bezpłatna alternatywa dla Lightrooma.
Interfejs jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Muszę przyznać, że jak na darmową aplikację – jest nawet ładnie zaprojektowany. Ciemne szare tło stanowi idealną podkładkę do obróbki zdjęć. Program jest dostępny dla Windowsa oraz OS X.
Photoscape / PhotoScape X — szybka i podstawowa obróbka zdjęć
Photoscape to intuicyjny program z przyjemnym interfejsem. Nie znajdziecie tutaj wielu opcji, ale do szybkiej, podstawowej obróbki w zupełności starczy. Szalenie go cenię za minimalistyczny interfejs.
Co innego jego wersja na komputery Mac, czyli PhotoScape X. Aplikacja zupełnie nie przypomina swojej protoplasty - ma nowoczesny, ciemny interfejs, sporo dodatkowych filtrów czy funkcji, jak chociażby tworzenie gifów.
- www.photoscape.org (wersja Windows)
- www.x.photoscape.org/mac/ (wersja OS X)
Fotor — prosty w obsłudze pomocnik
Fotor w wersji desktopowej jest całkiem przydatnym narzędziem. W prosty i intuicyjny sposób będziecie mogli edytować wasze pliki – zmieniając kadr, dostosowując jasność, kolory oraz nakładając przeróżne efekty. Praca z tym programem należy do naprawdę przyjemnych.
- www.fotor.com/windows(wersja Windows)
- www.fotor.com/mac(wersja OS X)
PicMonkey — intuicyjnie i prosto
PicMonkey to program, dzięki któremu stworzycie proste, przyjemne treści. Aplikacja on-line oferuje podstawowe narzędzia, jak kadrowanie, obracanie, korekcję ekspozycji, zabawę barwami, wyostrzanie oraz zmniejszanie obrazu.
Jeśli nie macie czasu albo uprawnień do instalowania programów – ten program może uratować wam życie. Jest bardzo intuicyjny – wystarczy kilka kliknięć i zdjęcie gotowe.
Pixlr Editor — praca na warstwach
Pixlr Editor jest programem on-line stworzonym przez firmę Autodesk. Dzięki aplikacji na stronie internetowej będziecie mogli pobawić się z obrazem w nieco szerszym zakresie niż w przypadku PicMonkey.
Appka umożliwia pracę na warstwach, spojrzenie w historię zmian wprowadzonych w pliku oraz na masę manipulacji. Wydaje się naprawdę świetną alternatywą dla Photoshopa, zwłaszcza, że możecie mieć dostęp do niej w każdym miejscu na świecie i nie potrzebujecie do tego praw administracyjnych, by zainstalować program na komputerze.
befunky — prosta edycja zdjęć
Ten edytor zdjęć to nieco inna bajka. Możecie to w prosty, zautomatyzowany sposób dodawać do zdjęć makijaż, wybielać zęby, robić kolaże, dodawać różne efekty i filtry. Aplikacja umożliwia szybką zabawę i przeróbkę zdjęcia, aby dodać fikuśną ramkę, czy grafikę. Nie jest to zaawansowany program i ma jeden znaczny minus – część opcji wymaga wykupienia konta.
Fotor on-line - jak działa?
Fotor to bezpłatny edytor on-line - okrojona wersja desktopowa. Super opcją jest to, że program poprowadzi was krok po kroku do tego, aby na wyjściu mieć fajnie wyedytowane zdjęcie. Na początku otwieracie zdjęcie, później patrzycie na wskazówki, które wyświetlają się po lewej stronie i idziecie do przodu.
Polecam, jeśli nie chce wam bawić się w skomplikowane rozkładanie presetów na czynniki pierwsze, a zależy wam na tym, aby szybko mieć dobre zdjęcie na Tumblra.
Podsumowanie darmowych programów graficznych
Obecnie na rynku fotograficznym jest sporo wartościowych programów i aplikacji do edycji zdjęć i grafiki, dodawania efektów czy tworzenia prostych kolaży. Jedyne, co musicie zrobić, to wybrać program pod własne potrzeby. Szczerze mówiąc — gdyby nie przyzwyczajenie do Photoshopa, wybrałbym jeden z dostępnych bezpłatnych programów do mojej pracy.
Myślę, że bez problemu mógłbym używać RawTherapee do wyprowadzenia pliku RAW na prostą, aby później dopieścić go w Gimpie i nadać przyjemny dla oka efekt przy użyciu Fotora. Życzymy powodzenia w dalszym kształceniu na temat edycji zdjęć!