Dla początkujących: czym otwierać pliki RAW?

© JK

Zacznijmy od tego, że pliki RAW są specyficzne dla każdego typu aparatu, a każdy producent matryc i aparatów ma swoje sposoby, aby je zapisać w pliku. Dlatego mamy do czynienia z plikami NEF (z Nikonów), CR2 (z Canonów), ORF (z Olympusów) i innych. Jedynie Adobe próbuje już od lat promować swój format DNG jako uniwersalny. Jak do tej pory niewielu producentów zdecydowało się na zapisywanie RAW-ów w plikach DNG bezpośrednio w aparacie. Niemniej jednak możliwa jest konwersja z dowolnego w zasadzie formatu na DNG za pomocą specjalnego konwertera, albo Photoshopa.

Mimo tej różnorodności, sporo programów potrafi otworzyć dowolny plik RAW. I jeśli nie liczyć oprogramowania dołączanego do aparatu, obsługującego właściwy dla siebie format pliku, to mamy do dyspozycji całkiem pokaźną listę aplikacji, pozwalających na zaawansowaną obróbkę. Przeważnie są to programy komercyjne — choć znajdzie się i jeden wyjątek.

Większość programów do edycji plików RAW opiera się na korekcji podstawowych parametrów zdjęcia jak: ekspozycja, temperatura barwowa, jasność, kontrast, cienie, podświetlenia, nasycenie barw. Oprócz tego znajdziecie w nich zaawansowane funkcje jak: profilowanie aparatu, składowe kolorystyczne zdjęć z krzywymi, korekcja obiektywów a nawet filtry kolorystyczne, jeśli macie ochotę upiększyć zdjęcie.

Najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z doskonałego ">Adobe Camera Raw, modułu do obsługi takich plików, który można znaleźć w Adobe Photoshop czy znacznie tańszym Adobe Photoshop Elements, dostępnym zarówno dla Windowsa, jak i Mac OS X. Rozwiązaniem skierowanym do profesjonalnych fotografów firmowanym przez Adobe jest Lightroom.

Capture One Pro firmy PhaseOne to pierwsza liga jeśli chodzi o tego typu oprogramowanie. Licencja dla 1 użytkownika na 3 stanowiska kosztuje 279 euro, ale śmiga aż miło.

Alternatywą dla powyższych programów, mniej znaną, ale jednak, jest DxO Optics. Jest to bliźniaczy program do Lightrooma, w którym możecie zrobić naprawdę wiele, a cały workflow przebiega w krokach. Oczywiście nie zabrakło tu profili aparatów i obiektywów, które są pobierane według potrzeb użytkownika. Obecnie wersja Essential kosztuje 129 euro, natomiast Elite – 199 euro.

Zobacz również: Prosty efekt retro w Adobe Photoshop

Mniej znanym edytorem plików graficznych, w tym RAW-ów jest Exposure od Alien Software. Program ten pretenduje do bycia alternatywą dla Photoshopa. Czy tak się stanie – czas pokaże. Znajdziecie w nim narzędzia potrzebne do edycji zdjęć ubrane w nadzwyczajną prostotę. Należy też zwrócić uwagę na to, że program jet bardzo elastyczny – można go dostosować do swoich potrzeb. Kosztuje on 149 dolarów.

Ciekawą propozycją jest BreezeBrowser Pro (95 dolarów), który jest programem do zarządzania i przeglądania zdjęć, ale posiada również odpowiednie narzędzia służące do konwersji plików RAW na inne formaty i przez to jest całkiem przydatny.

Doskonałą i całkowicie darmową alternatywą jest RawTherapee który dostępny jest dla Windows, Mac OS oraz różnych dystrybucji Linuxa. Ta open-source'owa aplikacja pozwoli wam na naprawdę dużo zmian i to całkowicie za darmo. Fakt, czasem się wiesza i nie wygląda specjalnie ładnie – ale pamiętajcie – nie płacicie za nią.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] Jak robić zdjęcia na niebezpiecznych wydarzeniach? Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Jeśli nie Photoshop, to co? Alternatywne, darmowe programy do edycji zdjęć Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik]

Popularne w tym tygodniu:

Wyznanie fotografa. Dlaczego nie oddajemy klientom wszystkich zdjęć? Jak robić dobre zdjęcia smartfonem? 5 prostych trików od profesjonalisty Jak wybrać najlepszą kartę SD do aparatu? Wyjaśniamy oznaczenia Jak zrobić fotokalendarz? Jak zmniejszyć zdjęcia? Chcesz być dobrym fotografem? Przygotuj się! Dlaczego robisz kiepskie zdjęcia? 5 oznak, że stajesz się lepszym fotografem