Dla początkujących: czym otwierać pliki RAW?

© JK

Zacznijmy od tego, że pliki RAW są specyficzne dla każdego typu aparatu, a każdy producent matryc i aparatów ma swoje sposoby, aby je zapisać w pliku. Dlatego mamy do czynienia z plikami NEF (z Nikonów), CR2 (z Canonów), ORF (z Olympusów) i innych. Jedynie Adobe próbuje już od lat promować swój format DNG jako uniwersalny. Jak do tej pory niewielu producentów zdecydowało się na zapisywanie RAW-ów w plikach DNG bezpośrednio w aparacie. Niemniej jednak możliwa jest konwersja z dowolnego w zasadzie formatu na DNG za pomocą specjalnego konwertera, albo Photoshopa.

Mimo tej różnorodności, sporo programów potrafi otworzyć dowolny plik RAW. I jeśli nie liczyć oprogramowania dołączanego do aparatu, obsługującego właściwy dla siebie format pliku, to mamy do dyspozycji całkiem pokaźną listę aplikacji, pozwalających na zaawansowaną obróbkę. Przeważnie są to programy komercyjne — choć znajdzie się i jeden wyjątek.

Większość programów do edycji plików RAW opiera się na korekcji podstawowych parametrów zdjęcia jak: ekspozycja, temperatura barwowa, jasność, kontrast, cienie, podświetlenia, nasycenie barw. Oprócz tego znajdziecie w nich zaawansowane funkcje jak: profilowanie aparatu, składowe kolorystyczne zdjęć z krzywymi, korekcja obiektywów a nawet filtry kolorystyczne, jeśli macie ochotę upiększyć zdjęcie.

Najpopularniejszym sposobem jest skorzystanie z doskonałego ">Adobe Camera Raw, modułu do obsługi takich plików, który można znaleźć w Adobe Photoshop czy znacznie tańszym Adobe Photoshop Elements, dostępnym zarówno dla Windowsa, jak i Mac OS X. Rozwiązaniem skierowanym do profesjonalnych fotografów firmowanym przez Adobe jest Lightroom.

Capture One Pro firmy PhaseOne to pierwsza liga jeśli chodzi o tego typu oprogramowanie. Licencja dla 1 użytkownika na 3 stanowiska kosztuje 279 euro, ale śmiga aż miło.

Alternatywą dla powyższych programów, mniej znaną, ale jednak, jest DxO Optics. Jest to bliźniaczy program do Lightrooma, w którym możecie zrobić naprawdę wiele, a cały workflow przebiega w krokach. Oczywiście nie zabrakło tu profili aparatów i obiektywów, które są pobierane według potrzeb użytkownika. Obecnie wersja Essential kosztuje 129 euro, natomiast Elite – 199 euro.

Zobacz również: Jak działa cross processing w Adobe Lightroom?

Mniej znanym edytorem plików graficznych, w tym RAW-ów jest Exposure od Alien Software. Program ten pretenduje do bycia alternatywą dla Photoshopa. Czy tak się stanie – czas pokaże. Znajdziecie w nim narzędzia potrzebne do edycji zdjęć ubrane w nadzwyczajną prostotę. Należy też zwrócić uwagę na to, że program jet bardzo elastyczny – można go dostosować do swoich potrzeb. Kosztuje on 149 dolarów.

Ciekawą propozycją jest BreezeBrowser Pro (95 dolarów), który jest programem do zarządzania i przeglądania zdjęć, ale posiada również odpowiednie narzędzia służące do konwersji plików RAW na inne formaty i przez to jest całkiem przydatny.

Doskonałą i całkowicie darmową alternatywą jest RawTherapee który dostępny jest dla Windows, Mac OS oraz różnych dystrybucji Linuxa. Ta open-source'owa aplikacja pozwoli wam na naprawdę dużo zmian i to całkowicie za darmo. Fakt, czasem się wiesza i nie wygląda specjalnie ładnie – ale pamiętajcie – nie płacicie za nią.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

10 rad jak robić lepsze zdjęcia z podróży Jak zrobić dobre zdjęcie na aukcje internetowe? Proste, tanie, domowe sposoby [wideoporadnik] Fotografowanie w Norwegii cz. 1 – Kjeragbolten Twój projekt: 365 dni w roku Seks, fotografia i rock'n'roll, czyli niedoceniony Charles Gatewood [inspiracja] Lightroom i presety - jak to ugryźć [wideoporadnik] Pierwszy w Polsce pozew o plagiat zdjęcia ślubnego Gwiazdkowe prezenty dla fotografa Jak fotografować słońce na zdjęciach krajobrazu? Przełomowa matryca zginie w starciu z korporacjami? Wystrzegaj się tych błędów, jako fotograf. Dzięki temu unikniesz problemów! 3 × S, czyli pozytywne spowalniacze - statyw fotograficzny [część I]

Popularne w tym tygodniu:

Ponad 1100 kursów fotograficznych udostępnionych za darmo #ZostańWDomu: 10 rzeczy dla fotografów na kwarantannie Jak dezynfekować aparat, smartfona i studio? Jak zrobić retusz w Lightroomie? Jak zmienić kolor oczu w Photoshopie? Poradnik dla początkujących