Adobe wydaje ważną aktualizację Photoshopa na 30-lecie programu

Adobe wydaje ważną aktualizację Photoshopa na 30‑lecie programu

Adobe wydaje ważną aktualizację Photoshopa na 30-lecie programu
Marcin Watemborski
20.02.2020 09:30, aktualizacja: 26.07.2022 14:59

Adobe Photoshop ewoluuje od 30 lat. Ten zaawansowany program graficzny jest podstawowym narzędziem pracy fotografów i grafików. Producent postanowił dać prezent użytkownikom aplikacji i wypuścił ważną aktualizację dla wersji komputerowej oraz tej na iPada.

Adobe Photoshop w wersji desktopowej

Photoshop w wersji komputerowej zyskał 2 znaczne ulepszenia istotnych funkcji oraz jedno pomniejsze usprawnienie. Nad tym ostatnim nie ma się co rozwodzić, bo jest to ukłon jedynie w kierunku użytkowników komputerów Apple – Photoshop będzie teraz wspierał tryb ciemny, jeśli macie go ustawionego w swoim macOS-ie. Dwa pierwsze ulepszenia są dużo ważniejsze.

Pierwsze z nich dotyczy narzędzia ”Wypełnienie z uwzględnieniem treści”. Adobe posłuchało użytkowników i zaimplementowało opcję, która pozwala wykonywać wielokrotne ręczne wypełnienia w okienku narzędzia, zanim zmiany zostaną zatwierdzone. Nie będziecie już musieli każdorazowo otwierać narzędzia, by wprowadzić kolejne korekty. Oczywiście automatyczne narzędzie wypełniania wciąż jest dostępne za pomocą przejścia do menu Edycja -> Wypełnij.

Obraz

Drugie usprawnienie to zmiany w algorytmach ”Rozmycia obiektywu”. Od teraz narzędzie będzie bazowało na mocy obliczeniowej karty graficznej, zamiast procesora. Dzięki temu powinna poprawić się jakość efektu. Bokeh ma wyglądać znacznie lepiej, a nawet uwzględniać kolory obiektu.

Oprócz wspomnianych usprawnień, Adobe informuje o poprawie wydajności Photoshopa i Lightrooma, o których właściwie nie wiadomo nic więcej. Photoshop będzie chodził szybciej podczas pracy na dużych dokumentach – poprawione zostało działanie podstawowych zachowań, jak przesuwanie obiektów lub poruszanie się po obszarze roboczym na powiększeniu.

Obraz

Photoshop na iPady

Photoshop na iPady od początku swojego istnienia był okrojoną wersją programu. Producent obiecał, że z czasem będzie dodawał nowe opcje i usprawnienia. Tak też się stało. Najnowsza aktualizacja wprowadza ulepszoną opcję ”Wyboru obiektu” oraz ustawienia typograficzne.

Photoshop on the iPad

”Wybór obiektu” to sposób zaznaczania, zaprezentowany podczas konferencji Adobe MAX 2019. Polega na wykryciu obiektu przez sztuczną inteligencją i zaznaczeniu go. To narzędzie pojawiło się już w grudniu 2019 roku, lecz teraz będzie działało lepiej w przypadku, gdy na zdjęciu pojawia się kilka różnych obiektów. Użytkownik będzie mógł wybrać między zaznaczeniem części przedmiotu lub całości.

Drugim narzędziem, które przyda się wielu twórcom są ustawienia tekstu. Na iPadzie będą dostępne opcje zbliżone do tych, z których można korzystać w desktopowej wersji Photoshopa, więc jeśli robicie plakaty lub podobne grafiki – nie będziecie musieli przejmować się zawijaniem tekstu, jego wielkością, odstępami, wielkością czy wybranym krojem pisma.

Więcej informacji znajdziecie na blogu Adobe.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)