Akropol pokryty śniegiem. To nie zdarza się często

Akropol pokryty śniegiem. To nie zdarza się często

Akropol pokryty śniegiem. Zdjęcie wykonane 16 lutego 2021 roku.
Akropol pokryty śniegiem. Zdjęcie wykonane 16 lutego 2021 roku.
Źródło zdjęć: © Milos Bicanski/Getty Images
Karolina Modzelewska
19.02.2021 08:11, aktualizacja: 26.07.2022 14:32

Śnieg to niezwykle rzadki widok w Atenach, jednak minusowe temperatury i intensywne opady w mijającym tygodniu sprawiły, że Akropol pokrył się białym puchem. Zdjęcia pokazują historyczne miejsce kultu Ateny w zupełnie nowej odsłonie.

Mijający tydzień przypomniał Europie, jak wygląda prawdziwa zima. Z niskimi temperaturami i opadami śniegu mierzyli się nie tylko Grecy, ale też Francuzi czy Brytyjczycy. Według Associated Press pracownicy wieży Eiffla musieli użyć palników, aby stopić lód gromadzący się na metalowej konstrukcji.

Zima przypomniała o sobie w Europie

Z kolei mieszkańcy Wielkiej Brytanii i znacznej części Europy Wschodniej walczyli z burzami śnieżnymi. Było to spowodowane zderzeniem zimnego, arktycznego powietrza z wilgotnym, cieplejszym powietrzem nad kontynentem. Zima nie oszczędziła też Aten. W niektórych częściach miasta doszło do przerw w dostawach prądu, pojawiły się też problemy z transportem publicznym.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) naturalne zbocze Akropolu było ufortyfikowane co najmniej od XIII wieku p.n.e., kiedy na szczycie wzgórza znajdował się dom lokalnego władcy mykeńskiego. Eleganckie świątynie, które stoją do dziś, zostały zbudowane w V wieku p.n.e, a samo miejsce od około VI wieku p.n.e. stanowiło obszar kultu Ateny.

Akropol pokryty śniegiem

Akropol ateński został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Mieści się na wzgórzu o wysokości 156,63 m n.p.m., a jego zbocza uformowały się ze skał wapiennych z okresu kredy. Ze względu na swoje położenie, a także przypisywaną mu wartość historyczną, każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata, którzy, chociaż na chwilę chcą się przenieść do świata starożytnej Grecji.

Osoby, które odwiedzą zabytek w tym tygodniu, zobaczą go w wyjątkowej, śnieżnej odsłonie. Eksperci podkreślają jednak, że śnieg bardzo szybko stopnieje, ponieważ w weekend temperatura wyniesie 15 °C. W lutym temperatury w tym miejscu wahają się średnio od 6 do 14 °C.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)