Artystka ujęła puste ulice Szanghaju. Wszystko przez koronawirusa

Artystka ujęła puste ulice Szanghaju. Wszystko przez koronawirusa

Artystka ujęła puste ulice Szanghaju. Wszystko przez koronawirusa
Źródło zdjęć: © © Nicoco / [Instagram](https://www.instagram.com/nicolattes/)
Marcin Watemborski
07.02.2020 10:06, aktualizacja: 07.02.2020 11:06

Koronawirus 2019-nCoV wywołuje ciężką odmianę zapalenia płuc. W wyniku choroby zmarło już 636 osób, a co chwilę dowiadujemy się o nowych zakażeniach. Fotografka o pseudonimie Nicoco udokumentowała sytuację, która ma miejsce w Szanghaju. Jedno z najbardziej zatłoczonych miast świata jest niemal puste.

Nicoco nazwała swój projekt w wolnym tłumaczeniu ”Miasto jednego człowieka”. Na jego zdjęciach widać opustoszałe ulice Szanghaju, którego populacja 24 miliony ludzi. Niemal niemożliwym jest sfotografowanie metra, w którym praktycznie nikogo nie ma. Artystka wspomina, że sytuacja spowodowana jest strachem przed zakażeniem koronawirusem 2019-nCoV.

Wyludnianie miasta zaczęło się wraz z informacjami o rozprzestrzenianiu się koronawirusa 2019-nCoV poza granice miasta Wuhan w prefekturze Hubei. Nicoco wspomina, że nagle miejsca, które zawsze były zatłoczone, stały się kompletnie puste. Ludzie przestali wychodzić z domów, jeździć samochodami, co skutkuje bardzo dziwnym widokiem. Na wielkich przestrzeniach miejskich, przystosowanych do ogromnego ruchu nie ma praktycznie nikogo.

Obraz
© © Nicoco / [Instagram](https://www.instagram.com/nicolattes/)

Nicoco chciała pokazać jak najwięcej miejsc, które na co dzień tętnią życiem. Niestety nie mogła tego zrobić tak, jak chciała. Zakazano jej fotografowania centrów handlowych, które normalnie pękają w szwach, ponieważ mogłoby to wzbudzić podejrzenia ludzi na całym świecie. Podczas kilku dni podróżowania rowerem po Szanghaju, artystka widziała tylko służby sprzątające, ochroniarzy i kasjerów – obywatele jakby wyparowali.

Celem fotografki było ukazanie niemal apokaliptycznej pustki. Niektóre zdjęcia powstały bardzo wcześnie rano, inne w południe lub wieczorem. Bez względu na porę dnia, uświadczenie ludzi w mieście graniczyło z cudem. Ten widok napawa przerażeniem i pokazuje, jak poważnym problemem społecznym jest informacja o rozprzestrzenianiu się koronawirusa 2019-nCoV.

Obraz
© © Nicoco / [Instagram](https://www.instagram.com/nicolattes/)

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia informuje, że łącznie na zapalenie płuc powodowane wirusem zmarło 636 osób (stan na 7 lutego 2020 roku), a zakażenie w Chinach wzrosło do ponad 31 tysięcy osób. W Wuhan stwierdzono 2447 nowych zakażeń w przeciągu ostatnich 24 godzin.

Według ustaleń WHO na chorobę wywołaną koronawirusem 2019-nCoV umiera mniej niż 2 procent zakażonych, a liczba śmiertelności maleje. Ogólnoświatowa panika jest wywołana bardziej szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa, niźli jego śmiertelnością. Mimo tego rynek fotograficzny może spodziewać się opóźnień, o czym poinformowała firma Sony.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/6]

Więcej zdjęć znajdziecie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)