Canon komentuje wycofanie 26 obiektywów do lustrzanek. Firma ma ważny powód

Canon komentuje wycofanie 26 obiektywów do lustrzanek. Firma ma ważny powód

Canon komentuje wycofanie 26 obiektywów do lustrzanek. Firma ma ważny powód
Marcin Watemborski
23.04.2021 08:41, aktualizacja: 23.04.2021 10:41

Od jakiegoś czasu informowaliśmy o stopniowym wycofywaniu obiektywów z mocowaniem Canon EF, przeznaczonych do lustrzanek cyfrowych. Sytuacja ta postępowała bardzo szybko, co zaniepokoiło użytkowników oraz sprzedawców. Producent postanowił odnieść się do zajścia i dać do zrozumienia, jaki jest cel strategiczny firmy.

Lista obiektywów, które widnieją w sklepach jako "niedostępne" lub jest przy nich dopisek "oczekiwanie na dostawę" bez podanego przybliżonego terminu, jest dość długa. Co ciekawe, powstała ona w przeciągu zaledwie miesiąca i znajdują się tam bardzo popularne i docenione przez użytkowników obiektywy.

Australijski oddział Canona postanowił odnieść się do sytuacji i wytłumaczyć, o co właściwie chodzi. W oświadczeniu przeczytamy o 22 obiektywach serii Canon RF przeznaczonych do pełnoklatkowych bezlusterkowców, jak Canon EOS R5, Canon EOS R6 czy nadchodzący Canon EOS R3, jak również całej ofercie ponad 80 obiektywów ogółem.

Oficjalnie wycofane z produkcji:

Firma w swoim stanowisku podkreśla, że nie chodzi o porzucani systemu lustrzanek cyfrowych, a o jego optymalizację. Ograniczenie wyboru dostępnych obiektywów ma rzekomo ułatwić wybór twórcom wchodzącym do systemu. Przykładowo – są obiektywy o ogniskowe 35 mm w kilku wersjach, podobnie jest z obiektywami 70-200 mm, ale przykładowo budżetowa portretówka Canon EF 85 mm f/1.8 USM występuje tylko w tej wersji, a została wycofana. Podobnie z resztą inne doskonałe szkło – Canon EF 135 mm f/2L USM, które uwielbiali portreciści oraz fotografowie ślubni.

W oświadczenie nie zabrakło informacji dotyczącej skoncentrowania się na ofercie obiektywów z bagnetem Canon RF. Widać to jak na dłoni – Canon odsuwa się od systemów lustrzankowych, mimo tego, że temu zaprzecza. To, że dostępna będzie zawężona oferta, nie jest rajem dla fotografów, którzy chcą zostać przy lustrzankach. Dobrze, że firma patrzy w przyszłość i wierzy w rozwój swojej technologii, ale szkoda, że przestaje traktować użytkowników lustrzanek priorytetowo. Warto podkreślić, że profesjonaliści wciąż wolą te aparaty od bezlusterkowców, co pokazuje zestawienie korpusów wykorzystanych przez laureatów World Press Photo 2021.

Jednocześnie trzeba podkreślić, że informacja o zaprzestaniu wsparcia dla wielu szkieł nie oznacza tego, że nie będą dostępne w sprzedaży. Chodzi o to, że Canon nie będzie produkował kolejnych egzemplarzy, a te, które są w sklepach będzie można kupić. Firma nie zamierza ich ściągać od dealerów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)