Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM ma pierścień do kontroli głębi ostrości

Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM ma pierścień do kontroli głębi ostrości

Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM ma pierścień do kontroli głębi ostrości
Marcin Watemborski
14.04.2021 07:19, aktualizacja: 14.04.2021 09:19

Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM to, jak sama nazwa wskazuje, obiektyw przeznaczony do fotografii makro. Został on wyposażony jednak w bardzo ciekawe rozwiązanie, którym jest pierścień SA Control. O co z tym chodzi i jak działa ta technologia, wyjaśniamy poniżej.

Dzień pełen wrażeń! Dopiero co dostaliśmy informację o pracach nad flagowym bezlusterkowcem Canon EOS R3 oraz nadchodzącymi obiektywami Canon RF 400 mm f/2.8L IS USM i Canon RF 600 mm f/4L IS USM, a już czas na kolejną dawkę emocji. Dotyczą one nowego obiektywu do makrofotografii – Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM może zachwycić niejednego miłośnika owadów czy niewielkich roślin. Zapewne sprawdzi się też w fotografii komercyjnej z użyciem techniki Focus Stackingu.

Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM ma w środku 17 elementów optycznych rozmieszczonych w 14 grupach, a przednie mocowanie filtra ma średnicę 67 mm. Powłoka Super Spectra skutecznie zredukuje duszki i flary. System działania autofokusa jest oparty na technologii Dual Nano USM, czyli dwóch silnikach liniowych Nano USM, które zapewnią większą wydajność w porównaniu do wersji w systemie lustrzanek cyfrowych. Nie zabrakło również programowalnego pierścienia funkcyjnego np. do zmiany wartości ISO czy kompensacji ekspozycji.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Nowy obiektyw do makrofotografii zapewnia maksymalne powiększenie rzędu x1,4. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 26 cm. Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM został wyposażony w stabilizację optyczną, która przełącza się w tryb hybrydowy podczas fotografowania z małych odległości. Sam obiektyw zapewni stabilizację na poziomie 5 EV, natomiast podłączony do korpusu ze stabilizowaną matrycą aż 8 EV.

Czas na rzecz najciekawszą, czyli kontrolę głębi ostrości za pośrednictwem pierścienia SA (Spherical Aberration) Control. Można powiedzieć, że jest to odpowiedź Canona na technologię znaną z obiektywów Nikona o nazwie Defocus Control. Technologia opiera się na przesunięciu jednego elemetnu bądź kilku po to, by zmiękczyć krawędzie będące poza punktem ostrości, dzięki czemu wpływa znacznie na wygląd bokehu – może być on bardziej rozlany lub techniczny, bardziej miękki lub ostrzejszy. Zdecydowanie jest to coś, co może przypaść do gustu nie tylko miłośnikom makrofotografii, ale również portretu.

Obiektyw Canon RF 100 mm f/2.8L Macro IS USM pojawi się w sprzedaży w lipcu 2021 roku z sugerowaną ceną 1400 dolarów, czyli ok. 5400 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)