Canon RF 135 mm f/1.4L USM – może powstać portretowy obiektyw marzeń

Canon RF 135 mm f/1.4L USM – może powstać portretowy obiektyw marzeń
Marcin Watemborski

20.01.2020 07:56, aktual.: 20.01.2020 08:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdy, kto posiada system Canona zna obiektyw Canon EF 135 mm f/2L USM. Ten obiektyw jest przez wielu uważany za alternatywę do wiele droższego Canon EF 85 mm f/1.2L USM. Mimo tego, że Canon wspomniał o zaprzestaniu projektowania nowych obiektywów z bagnetem EF, po cichu opatentował konstrukcję 135 mm f/1.4. To może być spełnienie marzeń wielu portrecistów!

Pracowałem na lustrzankach Canona około 11 lat i przez ten cały czas marzyłem o jednym obiektywie do fotografii portretowej. Był to model Canon EF 135 mm f/2L USM – dłuższa ogniskowa, duży otwór względny – coś pięknego. Ten obiektyw był dość szybki i służył mi doskonale podczas fotografowania koncertów, jak również robienia zdjęć portretowych. Na dodatek był prawie połowę tańszy od hołubionej przez wielu konstrukcji – Canon EF 85 mm f/1.2L USM, która w tamtych czasach kosztowała około 8,5 tys. złotych.

Całkiem niedawno przedstawiciel Canona ogłosił, że na rzecz rozwoju oferty obiektywów Canon RF, szkła z bagnetem Canon EF zostaną odsunięte na drugi plan. Podobno producent ma zaprzestać projektowania i produkowania nowych konstrukcji. Ale spokojnie – to nie koniec świata. W systemie Canon RF może powstać następca wysłużonej 135-tki - Canon RF 135 mm f/1.4L USM.

Obraz

Portale Canon Rumors oraz Canon News są zachwycone nowym patentem Canona i z chęcią podają konkretną specyfikację, opisaną w dokumentach:

  • Ogniskowa: 131 mm
  • Przysłona: f/1.41
  • Kąt widzenia: 9,38 stopnia
  • Długość całego obiektywu: 182,28 mm

Mam szczerą nadzieję, że ten obiektyw Canon RF 135 mm f/1.4L USM pojawi się na rynku dość szybko. Jeśli cena nie będzie zabójcza, to posiadacze aparatów Canon EOS R oraz Canon EOS RP będą na pewno zachwyceni. Gdyby dodatkowo był wyposażony w system stabilizacji optycznej, byłoby miło. Canon, trzymam kciuki!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)