Chiny publikują pierwsze zdjęcia Marsa ze swojej sondy. Robi spore wrażenie!

Chiny publikują pierwsze zdjęcia Marsa ze swojej sondy. Robi spore wrażenie!

Chiny publikują pierwsze zdjęcia Marsa ze swojej sondy. Robi spore wrażenie!
Marcin Watemborski
18.03.2021 05:54, aktualizacja: 26.07.2022 14:31

Nie tylko Amerykanie podbijają Czerwoną Planetę. Ten cel obrała sobie również Chińska Republika Ludowa. Jej sonda właśnie przesłała pierwsze zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Faktycznie ich szczegółowość jest nieziemska.

CNSA (Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna) opublikowała 3 zdjęcia Marsa w wysokiej rozdzielczości. Powstały one dzięki sondzie Tianwen-1, która od miesiąca orbituje wokół Czerwonej Planety. Dwa z przesłanych kadrów są czarno-białe, a trzecie jest kolorowe.

Zdjęcia zostały ujęte przez 2 różne aparaty z wysokości od 330 do 350 km nad powierzchnią Marsa. Zobaczymy na nich wzniesienia i kratery. Kadry są dość przejrzyste i naprawdę robią wrażenie.

Obraz

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna przekazuje przy tym mało informacji na temat samej sondy i jej działań. Wiemy jedynie, że w maju lub czerwcu 2021 zostanie podjęta próba wylądowania łazikiem, którego nazwy jeszcze nie podano, na powierzchni planety w jej południowej części (Utopia Planitia).

Według oficjalnych informacji nienazwany łazik będzie w stanie przemierzyć do 200 metrów na godzinę. Ma na sobie 6 różnych przyrządów badawczych, w tym zestaw kamer, narzędzia do pomiarów gleby oraz pogody i inne. W założeniu ma on pracować nieprzerwanie przez około 3 miesiące.

Do porównania - amerykański łazik Perseverance przesłał już sporo zdjęć. Niemal od razu po lądowaniu zobaczyliśmy czarno-białe zdjęcie, 2 dni później kolorowe, a nawet udostępniono pliki RAW.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)