Co to jest spust migawki w aparacie fotograficznym?

Spust migawki w bezlusterkowcu Olympus PEN-F.
Spust migawki w bezlusterkowcu Olympus PEN-F.
Źródło zdjęć: © © MW
Marcin Watemborski

16.08.2016 13:16, aktual.: 17.08.2016 11:01

Spust migawki to podstawowy przycisk w aparatach fotograficznych, który służy do wyzwalania migawki i wykonywania zdjęć. Przeważnie znajduje się na górze aparatu.

Współczesne aparaty fotograficzne, takie jak lustrzanki cyfrowe, bezlusterkowce czy aparaty kompaktowe mają spust migawki umiejscowiony na górnej ściance korpusu. Spust migawki przeważnie działa dwustopniowo - naciśnięcie spustu do połowy rozpoczyna mierzenie światła oraz działanie autofokusa. Po wciśnięciu przycisku do końca następuje otwarcie migawki, która samoczynnie zamyka się po upłynięciu ustawionego czasu naświetlania. W ten sposób otrzymujemy zdjęcie.

Spust migawki w Olympusie PEN-F.
Spust migawki w Olympusie PEN-F.© © MW

W lustrzankach, wtrybie blokady lustra podniesionego, pierwsze wciśnięcie spustu migawki podnosi lustro, dopiero drugie otwiera migawkę. W trybie BULB migawka jest otwarta tak długo, jak długo przycisk jest dociśnięty do końca. W przypadku długich ekspozycji stosuje się statyw, wężyk spustowy lub wyzwalanie radiowe w celu uniknięcia drgań.

Spust migawki w Canonie 5D Mark III jest umiejscowiony w bardzo wygodnej pozycji.
Spust migawki w Canonie 5D Mark III jest umiejscowiony w bardzo wygodnej pozycji.© © KB

Spust migawki przeważnie nie występuje w aparatach otworkowych, ponieważ nie ma tam migawki, a dekiel zasłaniający wylot. Podobna zasada działania dotyczy niektórych aparatów wielkoformatowych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)