Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC?

Czy Adobe chce uśmiercić Lightrooma Classic CC?
Marcin Falana

23.10.2017 12:14, aktual.: 26.07.2022 18:17

Adobe definitywnie kończy z pudełkowym Lightroomem, jednak jak dalej będzie się rozwijać Lightroom Classic CC, czyli wersja na desktopowej? Czy nie wyprze go Lightroom CC, który w całości działa w chmurze?

Adobe swoją ostatnią premierą Lightrooma CC i Lightrooma Classic CC zakończyło sprzedaż wersji pudełkowej Lightrooma 6. Abonament, który został wprowadzony w 2013 roku wyparł wersje pudełkowe oprogramowania. Czy zwrot w stronę usług w chmurze oznacza, że Adobe chce, żebyśmy całkiem zrezygnowali z wersji desktopowej Lightrooma i przenieśli się z obróbką RAW-ów do chmury, na której będzie dodatkowo zarabiać? Nawet 1 TB przestrzeni w chmurze to niedużo na przechowywanie i obrabianie RAW-ów z aparatów z dużą rozdzielczością. Więc wcześniej czy później musielibysmy skorzystać z dodatkowej, płatnej przestrzeni w chmurze.

Obraz

Oczywiście większość użytkowników Ligtrooma 6 od razu nie przesiądzie się na subskrypcję i dopóki ich wersja programu obrabia RAW-y z ich aparatu nie ma większego problemu. Jednak Adobe nie będzie go już wspierać i problem może wystąpić, gdy zaopatrzymy się w nowy aparat, z którego RAW-y będą już wspierały tylko najnowsze, abonamentowe wersje oprogramowania.

Obraz

Pudełkowego Lightrooma zastąpił Lightroom Classic CC, który nadal jest dostępny w wersji na desktop. Obok pojawił się nowy Lightroom CC, który działa w chmurze i jest właściwie nową wersją Lightrooma Mobile. Szczegóły nowych planów abonamentowych znajdziecie tutaj.

Co dale z Lightroomem Classic CC?

Pytanie jakie nasuwa się użytkownikom Lightrooma Classic CC to czy przypadkiem Adobe nie ma dalszych planów uśmiercenia wersji na desktop na rzecz wersji w chmurze?

Na swoim blogu Adobe odpowiada na pytania użytkowników i Tom Hogarty zapewnia nas, że Adobe nadal będzie rozwijać Lightrooma Classic CC:

“Nie wycofujemy się z Lightrooma Classic i nadal będziemy inwestować w rozwój Lightrooma Classic w przyszłości. Wiemy, że dla wielu z was Lightroom Classic jest narzędziem, które znacie i kochacie więc ma przed sobą wiele ekscytujących ulepszeń w przyszłości. Potrzebujemy jednak informacji zwrotnej w najbliższych miesiącach, czy nasze aktualizacje spełniają oczekiwania klientów.”

Szerszą rozmowę o przyszłości Lightrooma znajdziecie na filmiku poniżej, na którym Dan Watson Z Learning Cameras zrobił wywiad z Tomem Hogarty oraz Sharad Mangalickiem z Adobe.

Is Lightroom Being Replaced? | Q&A with the Director of Adobe Photography

Alternatywy

Usunięcie Lightrooma w wersji na desktop byłoby ryzykownym ruchem ze strony Adobe, na którym mogłaby skorzystać konkurencja. Nie wiadomo czy już tak się nie stanie w związku z zakończeniem sprzedaży ostatniej pudełkowej wersji Lightrooma 6. W kolejce ustawiają się inne firmy jak Capture One, Affinity Photo, Macphun, czy DxO OptocsPro, które oferują coraz lepsze programy do RAW-ów. Swoją drogą to pamiętam jeszcze czasy, gdy najlepszym programem do RAW-ów był RAW Shooter i nie był to program Adobe, więc nikt nie ma monopolu na dobre oprogramowanie do cyfrowej ciemni.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)