Czym otwierać pliki RAW? Niezbędne porady dla początkujących

Czym otwierać pliki RAW? Niezbędne porady dla początkujących

Czym otwierać pliki RAW? Niezbędne porady dla początkujących
Źródło zdjęć: © © JK
Mateusz Gołąb
16.06.2020 13:00, aktualizacja: 16.06.2020 15:13

Pliki RAW są surowym zapisem z matrycy światłoczułej. Można o nich powiedzieć, że są "cyfrowym negatywem", co oznacza, że nie można ich edytować w dowolnym programie. Czym otwierać pliki RAW? Wyjaśniamy.

Co to jest RAW?

RAW to format pliku specyficzny dla każdego typu aparatu. Każdy producent matryc i aparatów ma swoje sposoby, na zapis danych w omawianym formacie, co może powodować nieco problemów przy otwieraniu i edycji RAW-ów.

Robiąc zdjęcia, możemy natrafić na pliki NEF (z Nikonów), CR2 (z Canonów), ORF (z Olympusów) i innych. Jedynie Adobe próbuje już od lat promować swój format DNG jako uniwersalny. Jak do tej pory niewielu producentów zdecydowało się na zapisywanie RAW-ów w plikach DNG bezpośrednio w aparacie.

Niemniej jednak możliwa jest konwersja z dowolnego w zasadzie formatu na DNG za pomocą specjalnego konwertera - Adobe Camera Raw, albo programu Adobe Photoshop.

Czym otwierać pliki RAW?

Mimo tej różnorodności sporo programów potrafi otworzyć dowolny plik RAW. I jeśli nie liczyć oprogramowania dołączanego do aparatu, obsługującego właściwy dla siebie format pliku, to mamy do dyspozycji całkiem pokaźną listę aplikacji, pozwalających na zaawansowaną obróbkę. Przeważnie są to programy komercyjne - choć znajdzie się i jeden wyjątek.

Większość programów do edycji plików RAW opiera się na korekcji podstawowych parametrów zdjęcia jak: ekspozycja, temperatura barwowa, jasność, kontrast, cienie, podświetlenia, nasycenie barw. Oprócz tego znajdziecie w nich zaawansowane funkcje jak: profilowanie aparatu, składowe kolorystyczne zdjęć z krzywymi, korekcja obiektywów, a nawet filtry kolorystyczne, jeśli macie ochotę upiększyć zdjęcie.

Obraz

Adobe Camera Raw i Adobe Lightroom

Najpopularniejszym sposobem na otwieranie i edycję plików RAW jest Adobe Camera Raw. Moduł ten można znaleźć w Adobe Photoshop czy znacznie tańszym Adobe Photoshop Elements, dostępnych zarówno dla Windowsa, jak i Mac OS X. Aby skorzystać z Adobe Camera Raw, należy jednak pobrać i zainstalować właściwą wtyczkę. Z kolei rozwiązaniem skierowanym do profesjonalnych fotografów firmowanym przez Adobe jest Lightroom.

Obraz

Capture One Pro

Capture One Pro firmy PhaseOne to pierwsza liga jeśli chodzi o tego typu oprogramowanie. Licencja dla 1 użytkownika na 3 stanowiska kosztuje 279 euro, ale jest to rozwiązanie dedykowane głównie profesjonalistom. Oferuje wiele funkcji, które znacznie ułatwią pracę na plikach RAW. Warto wymienić, chociażby narzędzia: Skin Tone Enhancer, Focus, Inverted Color Editor Selection oraz Spot Removal Enhanced.

DxO Optics

Alternatywą dla powyższych programów, mniej znany DxO Optics. Jest to bliźniaczy program do Lightrooma, w którym możecie zrobić naprawdę wiele, a cały workflow przebiega bardzo sprawnie. Obecnie program kupimy za 49-99 euro (w zależności od wariantu), ale możemy również wypróbować go w darmowej wersji trial.

Obraz

Exposure

Mniej znanym edytorem plików graficznych, w tym RAW-ów jest Exposure od Alien Software. W programie znajdziecie narzędzia potrzebne do edycji zdjęć ubrane w nadzwyczajną prostotę. Należy też zwrócić uwagę na to, że program jet bardzo elastyczny – można go dostosować do swoich potrzeb. Kosztuje on 119 dolarów, ale również możecie go przetestować za darmo.

BreezeBrowser Pro

Ciekawą propozycją jest BreezeBrowser Pro(95 dolarów), który jest programem do zarządzania i przeglądania zdjęć, ale posiada również odpowiednie narzędzia służące do konwersji plików RAW na inne formaty i przez to jest całkiem przydatny.

RawTherapee

Doskonałą i całkowicie darmową alternatywą jest RawTherapee - dostępny dla systemów Windows, Mac OS oraz różnych dystrybucji Linuxa. Ta open-source'owa aplikacja pozwoli wam na naprawdę dużo zmian, chociaż nie wygląda tak imponująco, jak płatne programy do edycji plików RAW. Chociaż nie działa najszybciej i potrafi się "zawiesić", to w zamian oferuje długą listę obsługiwanych formatów RAW całkowicie za darmo.

Teraz już wiesz, czym otwierać pliki RAW. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat plików RAW oraz ich edycji zajrzyj do innych naszych poradników:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)