Do sieci trafiają prawie 2 miliony zdjęć z Muzeum Brytyjskiego

Do sieci trafiają prawie 2 miliony zdjęć z Muzeum Brytyjskiego

Do sieci trafiają prawie 2 miliony zdjęć z Muzeum Brytyjskiego
Źródło zdjęć: © © The Trustees of the British Museum / [www.britishmuseum.org](https://www.britishmuseum.org/collection)
Marcin Watemborski
05.05.2020 05:58, aktualizacja: 05.05.2020 07:58

Kolejne światowe muzeum dołącza do idei udostępniania swoich zasobów w domenie publicznej. W kolekcji, którą podzieliło się Muzeum Brytyjskie, są blisko 2 miliony różnych obrazów – od zdjęć eksponatów do historycznych fotografii. To gratka dla miłośników wirtualnych podróży.

Na Twitterze British Museum pojawił się wpis, informujący o dołączeniu do ruchu #MuseumfromHome. W ramach tego przedsięwzięcia wiele instytucji kulturowych na całym świecie rozpoczęło lub przyspieszyło digitalizację swoich zasobów i rozpoczęło ich udostępnianie on-line. Dzięki temu każdy może podziwiać przeróżne eksponaty w zaciszu swojego domu, bez konieczności wychodzenia.

Wspomniane działania to nie tylko zasługa obostrzeń z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, ale pójście w ślady takich organizacji jak: Museum of Modern Art (2016), Metropolitan Museum of Art (2017) czy ostatnio Smithsonian (2020) i Muzeum Paryskie (2020). Chociaż British Museum ma w swojej kolekcji wiele znacznie ciekawszych artefaktów.

Wśród zdigitalizowanych zbiorów znajdziemy m.in. Kamień z Rosetty, którego odkrycie było przełomowe w kwestii odczytania egipskich hieroglifów. Nie zabrakło też historycznych zdjęć z różnych okresów – negatywów, odbitek i albumów. To wszystko jest dostępne do wglądu w cyfrowej wersji kompletnie za darmo.

Jeśli interesuje was konkretna osoba, czas lub wydarzenie, możecie je znaleźć za pomocą wyszukiwarki. Większość zasobów można wykorzystywać do działań niekomercyjnych, jak przykładowo przedstawienie zbiorów muzeum w prezentacji multimedialnej. Po akceptacji warunków użycia konkretnego obrazu, możecie go ściągnąć na swój dysk.

Obraz
© © The Trustees of the British Museum / [www.britishmuseum.org](https://www.britishmuseum.org/collection)

Cyfrowe zasoby Muzeum Brytyjskiego możecie przejrzeć w całości za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.

COVID-19 - Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)