Jak robić zdjęcia piorunów? Krótko i na temat
Lato 2021 roku to przeplatające się upały i burze. Warto wykorzystać ten czas na zrobienie widowiskowych zdjęć. Jeśli myślicie, że to trudne, to nic bardziej mylnego. Wystarczy wam podstawowy sprzęt i pigułka wiedzy. Poniżej tłumaczymy w prosty sposób, jak robić zdjęcia burzy.
Fotografowanie burz może wydawać się bardzo trudne. Pioruny są widoczne przez ułamki sekund, więc trudno byłoby idealnie trafić z wyzwoleniem migawki w punkt. Jest na to rozwiązanie, płynące bezpośrednio z fotografii studyjnej.
Potraktujmy błyskawice jak światło lampy błyskowej. Jedno i drugie trwa ułamek sekundy i wyróżnia się nagłym, silnym wyładowaniem. Takie światło ma ciekawą charakterystykę oraz specyficzną zdolność – potrafi zatrzymać ruch nawet przy długim czasie naświetlania. Tutaj do chodzimy do sedna.
Po to, by zarejestrować na zdjęciu ślad świetlny, którym jest błyskawica, należy ustawić aparat na dłuższy czas naświetlania. Dobrze jest go dobrać tak, by fotografowana scena miała dobrą ekspozycję – nawet kilku-kilkunastu sekundową. Dodajmy do tego niską wartość ISO – obniżenie czułości pozwoli na wydłużenie czasu naświetlania, dzięki czemu złapiemy więcej piorunów oraz obniżymy szumy.
Ostatnim czynnikiem w trójkącie ekspozycji, który został nam do ustawienia jest przysłona. By zachować dużą głębię ostrości, dobrze jest wybrać wyższą wartość, co w połączeniu z ustawieniem manualnie ostrości na nieskończoność pozwoli nam na osiągnięcie całego obrazu w głębi – podobnie jak w przypadku robienia zdjęć krajobrazowych. Bardziej zaawansowani fotografowie mogą zainteresować się ustawieniem odległości hiperfokalnej, ale to wyższa szkoła jazdy. Pamiętajcie tez, że domknięcie przysłony sprawia, że czas naświetlania musi być jeszcze dłuższy.
Kombinacja czas – czułość – przysłona musi być dobrana w zależności od tego, o jakiej porze dnia wykonujecie zdjęcia.
Podczas zdjęć burzy nie zapomnijcie o statywie. Ten pozwoli wam na osiągnięcie nieporuszonych zdjęć podczas fotografowania z długim czasem otwarcia migawki. Warto jest go dodatkowo obciążyć (np. podwiesić od spodu plecak), by cała konstrukcja była stabilna i się nie wywróciła. Inną kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest zabezpieczenie sprzętu przed deszczem – upewnijcie się, że wasze aparaty i obiektywy są uszczelnione przed działaniem wody.
Przede wszystkim oceńcie warunki fotografowania. Nigdy nie róbcie zdjęć stojąc na najwyższym wzgórzu ani nie kryjcie się pod najwyższymi drzewami. Unikajcie również wysokich metalowych konstrukcji, które mogą ściągać pioruny. Dla przypomnienia – korzystanie ze smartfonów podczas burzy nie narazi was na niebezpieczeństwo. Warto mieć ze sobą urządzenie, które pozwoli wezwać pomoc w razie konieczności.