Jak zmienić kolor oczu w Photoshopie? Poradnik dla początkujących

Jak zmienić kolor oczy używając programu Photoshop?
Jak zmienić kolor oczy używając programu Photoshop?
Źródło zdjęć: © © Pexels
Oliwia Łysień

27.03.2020 13:42, aktual.: 28.03.2020 08:47

Uważa się, że oczy są jednym z najistotniejszych elementów, przyciągających uwagę w fotografii portretowej. Czasem jednak ich kolor nie wychodzi na zdjęciu tak nasycony, jaki chcielibyśmy uzyskać. Pojawiają się również inne sytuacje, kiedy zastanawiamy się, jak można zmienić kolor oczu na zdjęciu. W obu tych przypadkach z pomocą przychodzi Adobe Photoshop!

Retusz zdjęcia to dla wielu jedna z ważniejszych umiejętności fotografa, która pozwala znacząco poprawić jakość zdjęć. Cały proces może wydawać się początkowo dosyć skomplikowany. Jednak my postaramy się udowodnić ci, że to nie jest wcale takie trudne i już za chwilę będziesz mógł cieszyć się posiadaniem nowej umiejętności. Na początek odpowiadamy na pytanie, jak zmienić kolor oczu na zdjęciu?

Jak można zmienić kolor oczu w Photoshopie?

Po tym, jak uruchomisz program Adobe Photoshop, otwórz zdjęcie, na którym chcesz zmienić zdjęcie. Dla wygodnej i efektywnej pracy powiększ swój obszar roboczy, używając narzędzia lupy lub naciskając jednocześnie klawisze "Ctrl" ("Comand" na systemie MacOS) i "+". Przez następne kroki postaramy się przeprowadzić cię najprostszą drogą.

  1. Stwórz nową warstwę, na której będziesz pracować;
  2. W tym celu wybierz Warstwa - Nowa warstwa dopasowania - Barwa/Nasycenie…;
  3. Teraz należy odwrócić kolor maski, która jest przypięta do naszej warstwy (klikamy na nią i wciskamy Ctrl+i lub Comand na systemie MacOS);
  4. Wybieramy narzędzie pędzla - w tym momencie kolor naszej maski powinien być czarny, a kolor pędzla biały
  5. Dla ułatwienia dalszej pracy przesuwamy suwak Barwa znacząco w jedną ze stron;
  6. Klikamy na maskę naszej warstwy, a pędzlem malujemy po powierzchni tęczówki;
  7. Jeśli przypadkowo wyjedziemy poza obszar, który chcemy zaznaczyć, nie mamy się o co martwić, bo w każdym momencie możemy zmienić kolor pędzla na czarny i poprawić wszelkie niedociągnięcia;
  8. Teraz pozostało tylko poszukać na skali Barwa” koloru, który nas interesuje.

Warto pamiętać, żeby jeszcze przed końcem naszej pracy, zwrócić uwagę na odbicia światła w oku, a dla bardziej naturalnego wyglądu, te na źrenicy nie powinny mieć zmienionego koloru.

Obraz
© Archiwum prywatne

Na koniec wystarczy zapisać plik, pamiętając o zmianie rozszerzenia na taki, który umożliwi wyświetlanie zdjęcia także poza programem Adobe Photoshop CC 2020. Mamy nadzieję, że nasz prosty poradnik odpowiedział na pytanie, jak zmienić kolor oczu na zdjęciu.

Poprawna edycja zdjęcia może wymagać nieco wprawy, więc nie zniechęcajcie się, jeśli początkowe efekty nie będą takie, jak oczekiwaliście. Zobaczcie również inne nasze poradniki, które pomogą wam poznać tajniki obróbki zdjęć:

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)