Jak zrobić fotokalendarz?

Jak zrobić fotokalendarz?

Zwykły terminarz możemy przekształcić w fotokalendarz z własnymi zdjęciami
Zwykły terminarz możemy przekształcić w fotokalendarz z własnymi zdjęciami
Źródło zdjęć: © pexels.com
Marlena Kostyńska
19.06.2019 09:20, aktualizacja: 19.06.2019 11:20

Fotokalendarz to rodzaj spersonalizowanego kalendarza ze zdjęć własnych. Można go samodzielnie skomponować i zamówić. Posiadacze drukarek mogą też skorzystać z darmowego programu i wydrukować taki kalendarz samodzielnie.

Rodzaje fotokalendarzy

Fotokalendarz może być dobrym pomysłem na prezent albo pamiątkę z ważnego wydarzenia czy wyprawy. Sprawdzi się też jako praktyczny gadżet, jeśli zdecydujemy się na formę podręcznego terminarza.

Najpopularniejsze typy fotokalendarzy to:

  • Fotokalendarz ścienny – tradycyjny kalendarz wiszący w różnych kształtach i rozmiarach.
  • Fotokalendarz biurkowy – nieduży kalendarz stojący do umieszczenia na biurku w domu albo w pracy.
  • Fotokalendarz książkowy – najczęściej ma on formę terminarza przystosowanego do zapisywania notatek. Przykładowo może wyglądać jak klasyczny terminarz w formie książki. Inne dostępne formaty to terminarz ścienny czy fotokalendarz roczny w dużym formacie jednostronnym.

Tematyka fotokalendarza może być dowolna. Popularne są egzemplarze stworzone z pamiątkowych zdjęć rodzinnych. Ostateczna forma i przeznaczenie zależą jednak wyłącznie od naszego pomysłu. Równie dobrze możemy wykorzystać fotografie z podróży, zdjęcia krajobrazów, zwierząt czy architektury. Oryginalnym sposobem na pokazanie swojego portfolio fotograficznego będzie też fotokalendarz z naszymi najlepszymi ujęciami.

Jak zamówić fotokalendarz?

Fotokalendarz zamówimy przez internet, korzystając z usług firm specjalizujących się w obróbce zdjęć. Najczęściej dostępne są gotowe szablony lub aplikacje pozwalające na samodzielne zaprojektowanie układu i wyglądu kalendarza.

Gdy dokonamy personalizacji fotokalendarza, pozostaje już tylko wybór zdjęć, które mają się w nim znaleźć. Wydrukiem gotowego produktu zajmuje się firma, można więc spodziewać się fotograficznej jakości gotowego kalendarza. Jeżeli mamy drukarkę i mamy pomysł na własny projekt, fotokalendarz stworzymy też samodzielnie.

Fotokalendarz do zrobienia w domu

Autorski fotokalendarz można zrobić w domu, posługując się odpowiednim programem stworzonym do tego celu. Poszczególne aplikacje będą różnić się dostępnymi opcjami i złożonością procesu tworzenia kalendarza. Bardziej skomplikowane programy pozwolą nie tylko na wybór formatu, dodawanie efektów, ramek czy kształtów. Wśród zaawansowanych funkcji znajdziemy też pracę z warstwami, oznaczanie własnych świąt (np. urodzin), retusz zdjęć i korzystanie z wielu formatów obrazów.

Przykładowe darmowe programy do tworzenia fotokalendarzy to:

  • Calme;
  • Funbook;
  • Photo Calendar Studio;
  • Photo Print Calendar;
  • Pically;
  • TKexe Kalender.

Gotowy fotokalendarz bez większych problemów wydrukuje dobra drukarka. Alternatywą dla niej jest oczywiście zakład fotograficzny, gdzie możemy również poprosić o spięcie poszczególnych stron spiralą. Osoby ze smykałką do DIY poradzą sobie za to z własnoręcznym wykończeniem kalendarza. Szczególnie jeśli docelowa jest forma wisząca lub stojąca.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)